Na stronie

Oj, DZIAŁO SIĘ DZIAŁO !

            12 lutego  Słuchacze Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się  w pięknej i miłej atmosferze oraz zimowym nastroju na Karnawałowej Biesiadzie. Wzięło w niej udział około 140 osób.

            Zaszczyciły Nas  swoją obecnością Pani Prezydent SŁAWA UMIŃSKA ? DURAJ oraz Honorowy Członek PUTW - PANI MARIA WOJSZCZYK

Imprezę  prowadzili: KRYSTYNA GOLIS - Koordynator i JAN BARON - Przewodniczący Rady Słuchaczy.

 

 

             Pięknie przystrojona sala, karnawałowa dekoracja na scenie, zapach pączków i faworków już od progu zapowiadały przednią zabawę.

W holu, przy ezoterycznym stanowisku, uśmiechem i okrzykami witały kolejnych przybywających dwie czarujące wróżki - FORTUNA - ANIA" i "JOWITA - GRAŻYNA", które w trakcie zabawy przenosiły chętnych w świat magii i przerzucając karty tarota przepowiadały wspaniałą przyszłość.

Jeszcze przed wejściem na salę można było zatrzymać wzrok na sztalugach, gdzie prezentowały swoje arcydzieła: grupa plastyczna "TĘCZA" ? obrazy z martwą naturą i urzekającymi krajobrazami oraz zespół fakultetu "FOTO - AKADEMII - nietuzinkowe fotografie.

            Impreza karnawałowa została podzielona na dwa bloki.

W pierwszej odsłonie prezentowały się niektóre grupy fakultatywne, ukazując swoje osiągnięcia, zdolności i umiejętności na zajęciach w postaci występów, pokazów i konkursów. Towarzyszące prezentacjom gromkie oklaski, aplauz i uznanie uczestników biesiady powodowały, ze znikała sceniczna trema, za kulisami krył się stres, a pojawiał się miły uśmiech, piękne słowa, radość
 i szczęście.

            Wprowadzając wspaniały nastrój do biesiady przy zapalonych świecach, zaprosiła do wysłuchania swoich refleksji JADZIA GŁOGOWSKA, dla których inspiracją była tematyka zajęć grupy fakultatywnej PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA. Recytacji utworów o życiu, szczęściu, marzeniach i przyjaźni między ludźmi towarzyszyła melodia "Serenady" F.Schuberta oraz przepiękne krajobrazy prezentacji, ukazujące życie na ziemi od wschodu do zachodu słońca.

            Jak poruszać się w dzisiejszym świecie, mieć optymizm i szerokie horyzonty, spełniać swoje marzenia, pokazali słuchacze - uczniowie grupy z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Piosenką pt." Yellow submarine" udowodnili, że warto szlifować język angielski i wykorzystywać go w codziennych potrzebach.

            Skeczem pn. "Lekcja geografii"grupa słuchaczy REKREACJI I TURYSTYKI udowodniła, że można również wirtualnie zwiedzać najpiękniejsze zakątki naszego kraju a także świata.

            Panie - HELENA i URSZULA z fakultetu JĘZYKA NIEMIECKIEGO zachęciły do wzięcia udziału w konkursie ukazującym znajomość gwary śląskiej i jednocześnie języka naszych zachodnich sąsiadów. Świetnie wszyscy tłumaczyli otrzymane na kartkach zestawy wyrazów używając gwary i znakomicie zapamiętali ich nazwy po niemiecku. Nie było przegranych! Nasze gratulacje!!! Następnie usłyszeliśmy piosenkę pt. Schlittenfahrt w wykonaniu grupy językowej.

            Przyszedł i czas na taniec.  Uczestnicy zgrupy TAŃCA TOWARZYSKIEGO w rytmie czaczy, salsy i walca sunęli po deskach scenicznych niczym zawodowi tancerze. Wdzięk, urok  i czar tańczących w karnawałowych kreacjach udzielił się wszystkim biesiadującym, a ich odwaga i samozaparcie znalazły uznanie i aplauz. Brawo!!!

            Kolejny konkurs dla słuchaczy przy stołach zaserwowała Pani ANIELA JANTA, która reprezentowała fakultet "GIMNASTYKI UMYSŁU".Skomplikowane logiczne zagadki udało się rozwiązać nielicznym. A więc zachęcamy do zapisów na zajęcia. Warto ćwiczyć umysł w każdym wieku.

            Kluczem programu był ostatni występ. W popisie Pań - uczestniczek zajęć "PILATESU"
 i "GIMNASTYKI REKREACYJNEJ" były ewolucje z piłką. Miła prezencja w strojach gimnastycznych, twarzowe kapelusiki i uśmiech na twarzy dodawał tym ewolucjom wdzięku  i emanował ciepłym nastrojem w zimowy wieczór rozpoczynającej się drugiej części biesiady.

            Do zabawy zaprosił Zespół "BERNADETA KOWALSKA I PRZYJACIELE", wprawiając tańczących w szaleńczy nastrój. Skoczne i rytmiczne tańce w parach, w kółku, w kółeczku, weżykiem,"pociągiem" przy dźwiękach muzyki  i piosenkach Pani Bernadety chwytały za serce, ożywiały duszę, wywoływały śmiech, wzruszenie i wiele radości oraz wrażeń. Po parkiecie sunęły Panie i Panowie w pięknych strojach: damy w weneckich maskach i krynolinach, cyganki - wróżki, kowbojki, damy z lat 30 -tych XX w. Nie zabrakło drobnych elementów przy strojach w postaci, kwiatów, pereł, maseczek, szali itp. Ewenementem było przebranie ALANA z LAS VEGAS oraz urodziwej PANNY MŁODEJ - ZOSI z lat 70 - tych XX wieku.

            W konkursie na najoryginalniejsze przebranie Panie Jurorki w składzie: Pani Sława Umińska - Duraj i Pani Maria Wojszczyk wybrały:

-  III m-ce -  odważna Pani z pejczem :-),/Joanna Krajcer/

-   II m-ce -  dama z lat 30-tych,/Mira Szymczak/

-    I  m-ce -  Alan z Las Vegas, /Ilona Ogiołda/

            Dziękując za zaproszenie na biesiadę, Pani Prezydent wyraziła uznanie i pochwałę za dotychczasową działalność Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Pani 
dr Marii Wojszczyk i obecnie pod kierunkiem Pani mgr inż. Ilony Ogiołdy. Życzyła dalszego rozwoju i wielu osiągnięć wszystkim słuchaczom oraz powodzenia w życiu osobistym.

            Zabawa była przednia, niepowtarzalna, znakomita ,ze śpiewem i wspaniałym humorem. Stwarzała każdemu uczestnikowi warunki do osobistej prezentacji własnego pomysłu 
w towarzystwie wspaniałej muzyki, iluminacji świetlnych i wystrzeliwanych z pistoletów srebrnych konffetii. Niech żałują Ci, co pozostali w domu.

            Pani Dyrektor, Pani Koordynator i Rada Słuchaczy dziękują wszystkim, którzy swoim bezinteresownym zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia tak pięknej uroczystości.

                                                                                             

                                                                                              Zapraszamy w przyszłym roku!

 Notatkę sporządziła : Jadzia Głogowska