Na stronie

PIERWSZA POMOC ? PRELEKCJA ? WOPR PIEKARY ŚLĄSKIE

Dnia 07.01.2015 , w środę o godzinie 17.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego słuchacze Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w niezwykle ciekawej i przydatnej wszystkim prelekcji, którą prowadzili: Prezes WOPR Piekary Śl., Pan Stassek Eugeniusz i V-ce Prezes, Pan Krawczyk Wojciech.

 

  

 

W trakcie prelekcji słuchacze dowiedzieli się o tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, że szybka pomoc może uratować życie, jednak większość świadków wypadków boi się lub nie wie jak jej udzielić. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela ? każdy z nas powinien pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka. Los ofiary zależy od sprawnej reakcji i natychmiastowego, w miarę poprawnego działania ratowniczego, przeprowadzonego przez świadka zdarzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy sytuacja się urzeczywistnia i przygodny ratownik staje naprzeciwko człowieka naprawdę rannego, nieprzytomnego, nieoddychającego. Mianem pierwszej pomocy określamy udzielanie natychmiastowej pomocy poszkodowanemu przed przybyciem lekarza, pogotowia ratunkowego, mającego na celu ratowanie zdrowia bądź życia ludzi, którzy odnieśli obrażenia lub nagle zachorowali.

Do najczęściej dochodzących wypadków, podczas których niezbędna jest natychmiastowa pomoc zaliczamy:

  1.  Zadławienie
  2.  Krwotok z nosa
  3.  Utrata przytomności
  4.  Atak padaczki
  5.  Oparzenie

Z pewnością wszystkie osoby, które uczestniczyły w naszym środowym spotkaniu, nie mają już żadnych wątpliwości, jak udzielać pierwszej pomocy i jak istotna jest pierwsza pomoc udzielona przed przybyciem lekarza. Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy na kolejne prelekcje organizowane w auli L.O. w Piekarach Śląskich. Jednocześnie przypominamy wszystkim słuchaczom, że 12 lutego o godz. 17.00 spotykamy się na Biesiadzie Karnawałowej. Szczegóły już wkrótce.