Na stronie

ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO

„CZAS PODSUMOWAŃ........”


Rok akademicki 2018/19 był 13. rokiem działalności naszego Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jego uroczyste podsumowanie odbyło się w dniu 29 maja w czasie pikniku zorganizowanym na boisku Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śl. Wzięło w nim udział ok. 70 % Słuchaczy. Zaproszonych Gości w osobach: Panią Prezydent Miasta Piekary Śl. Sławę Umińską-Duraj, Radnego Pana Ł. Ściebiorowskiego, Panią Dyrektor AZS Justynę Wicik i Pana Stanisława Korfantego – Radnego i Honorowego Członka PUTW oraz wszystkich Słuchaczy przywitała Pani Dyrektor DDK w Piekarach Śl. Pani Ilona Ogiołda, życząc miłego wspólnego popołudnia. Imprezę poprowadzili Przedstawiciele Zarządu; Anna Dembecka, Jadwiga Głogowska i Jan Baron.

Mijający rok skupił 143 Słuchaczy, którzy rozszerzali swoją wiedzę, rozwijali swoje zainteresowania na 22 fakultetach. Wysłuchali 16 wykładów, których tematyka okazała się różnorodna i interesująca, a którym staraliśmy się nadać wyższą rangę, uważając je jako podstawową formę działalności. Kontynuowaliśmy również zadania podjęte w roku poprzednim, uczestnicząc w projekcie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod nazwą: „Determinanty pomyślnego starzenia się Seniorów w aglomeracji Śląskiej” oraz w projekcie pt. „Aktywny Seniorze do boju”na zaproszenie Stowarzyszenia „Wojkowicki Aktywny Senior.”
Gościliśmy na spotkaniu Panią Prezydent Miasta Piekary Śl, która przedstawiła kierunki rozwoju naszego miasta w perspektywie najbliższych kilku lat. Z kolei Pan prof. Jerzy Buzek nakreślił zadania Polski, jako członka Parlamentu Europejskiego. Ponadto przedstawiciele Zarządu wzięli udział w obradach IV. Plenarnej Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie (1.X.2018) oraz w obradach Ślaskiego Forum UTW w Centrum Edukacyjno - Kongresowym Politechniki ŚL w Gliwicach. Nie zabrakło innych ciekawych imprez , takich jak: potańcówka w wieczór Andrzejkowy i wieczór karnawałowy z muzyką, tańcem i wspólną zabawą i bardzo atrakcyjna karnawałowa biesiada. Wiele wspaniałych wzruszeń dostarczył koncert kolęd w wykonaniu zespołu „HALKA”.
A wszystko dlatego, że nasi Słuchacze kochają muzykę i wspaniałą zabawę. Wspomagaliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy, reprezentowaliśmy Nasze PUTW w patriotycznych uroczystościach organizowanych przez miasto Piekary Śl. Nie zabrakło także atrakcji w czasie wycieczek i innych wyjazdów: W Krakowie zwiedzaliśmy Wawel i Jarmark Bożonarodzeniowy; w Wiśle na kuligu i w Muzeum Adama Małysza; w Opolu na Jarmarku Wielkanocnym, w Świerklańcu „Szlakiem Donnersmarcków”, 2 Koncerty w Śląskiej Filharmonii w Katowicach, 5 poranków słowno- muzycznych w Saloniku Anny Dymnej w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz w tejże Operze Wieczór z laureatami z Polski i zza granicy – młodymi artystami sztuki wokalnej, którzy zdobyli czołowe lokaty na XX Międzynarodowym Festiwalu i XVIII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady SARI.
W ciągu całego roku Słuchacze pracowali na 22 fakultetach, w tym na 3 bezpłatnych: Sportowy Senior, Spotkania ze sztuką i Grupa Nording Walking. Ich bardzo i różnorodną działalność przedstawili opiekunowie tych Grup: Ania Kudełko, Jadzia Głogowska i Janek Baron. Na wyróżnienie zasługują również Fakultety : Turystyka i rekreacja, Grupa wokalna oraz Klub plastyczny „Tęcza” O ich osiągnięciach informowaliśmy na bieżąco na naszej stronce internetowej.
Na uwagę również zasługuje współpraca z zaprzyjaźnionymi Uniwersytetami III Wieku w Tarnowskich Górach, Bytomiu, w Świętochłowicach, ze Stowarzyszeniem Wojkowicki Aktywny Senior i ostatnio z UTW Politechniki Gliwickiej, który zaprosił Nas do realizacji swojego programu. Współpraca ta ma różne poziomy i jest bardzo owocna, szczególnie na niwie sportowej i kulturalnej oraz organizajnej.
Pani Dyrektor I. Ogiołda złożyła serdeczne podziękowania za twórczą i kreatywną oraz bezinteresowną pracę siedmiu Członkom Zarządu: J. Baronowi. J. Głogowskiej, A. Witkowskiej, A. Kudełko, A. Dembeckiej, M. Pyżlak i U. Cesarz na rzecz wszystkich Słuchaczy, za wspaniałą atmosferę na wszystkich spotkaniach, za godne prezentowanie naszej działalności na zewnątrz w różnych środowiskach miasta i regionu, wręczając dyplomy i kwiaty.
Przewodniczący Zarządu Jan Baron oraz Sekretarz Jadwiga Głogowska wręczyli dyplomy, kwiaty i wyrazy uznania wszystkim Starostom z zaangażowanie, za opiekę nad grupami, za podejmowanie samodzielnych działań w tych zespołach, za budowanie dobrej twórczej rywalizacji i atmosfery, za dobry kontakt z Zarządem i Dyrekcją DDK.
W imieniu Dyrekcji DDK i Zarządu UTW podziękowano Pani Prezydent Miasta za przychylność i okazane wsparcie, Pani Dyrektor AZS z bardzo dobrze układającą się współpracę, Panu G. Czempikowi z Firmy „Piekary – NET” za rozszerzanie komputerowej wiedzy. Szefowi Ciastkarni „Spruś - Trembaczewski”za to, że zawsze słodko wspiera nasze imprezy. Panu Romanowi z Bytomia i członkom Klubu Romantycznych Serc za owocną i bezinteresowną współpracę oraz występ na zakończenie imprezy.
Szczególne podziękowania skierowała Pani Dyrektor i Zarząd PUTW Naszym wspaniałym SŁUCHACZOM – za aktywność, życzliwość, twórczą postawę oraz wspaniałą atmosferę w ciągu całego roku akademickiego. Całą uroczystość przeplatały występy zespołów artystycznych zaproszonych na uroczystość.
Duet: Artur Szlęzak i Michał Halupczok – uczniowie sekcji pianina i keyboardu z DDK w Brzezinach Śl wykonali na rozpoczęcie utwór „BOLERO” Rawela,
Koncert 4– osobowej grupy „Zespołu SONITUS” to piękne głosy i piosenki, które porywały do tańca w wykonaniu Alicji Wójcik, Marii Grochalskiej, Lidii Zaremby i Lidii Bąk.
Zespół DUO FUTURE w składzie Aleksandra Kopyto i Wiktor Trojanowski zachwycili programem coverowym z nutką folklorystyczną.
CLUB ROMANTYCZNYCH SERC to zespół działający w ramach UTW w Bytomiu w składzie : Roman Wildanger, Joanna Atamaniec – Matonia, Andrzej Tarasiński, Karina Skrzypiec i Bohdan Wyszyński zakończył uroczystość z repertuarem utworów popowych poezją śpiewaną.

Wszystkim SŁUCHACZOM PUTW życzymy dobrego zdrowia, udanych wakacji, niesamowitych wrażeń, w czasie wyjazdów oraz spokojnego powrotu.

DO ZOBACZENIA W CZASIE ZAPISÓW I NA INAUGURACJI KOLEJNEGO ROKU AKADEMICKIEGO.

Galeria zdjęć. 

DYREKTOR DDK W PIEKARACH ŚL.
ZARZĄD PUTW

 


Opracowała : Jadwiga GŁOGOWSKA