Na stronie

       „ TRZECI   WIEK    NA  START !!! „

                       

            Pod takim hasłem przebiegała  X jubileuszowa Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych w dniu 19 maja 2018 roku na obiektach sportowych położonych na terenie Gminy Łazy.  Celem nadrzędnym Olimpiady  od dziesięciu lat jest wykształcenie  w pokoleniu osób 50 + potrzeby dbania o własne zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i  psychiczną,  zrozumienia potrzeby ruchu oraz promowania aktywnego stylu życia.

            W tym roku po raz pierwszy w Olimpiadzie wzięła udział 34 - osobowa grupa zawodników i kibiców z naszego Piekarskiego Uniwersytetu III Wieku.  W Olimpiadzie ogółem uczestniczyło ponad 1000 zawodników z 72 Uniwersytetów z Polski i zagranicy (Ukraina i Austria). Nasi zawodnicy brali udział w 7 konkurencjach na 10 możliwych: w pływaniu, biegach na 60  i 200 m., pchnięciu kulą, w przełajach rowerowych, tenisie stołowym, boulach i strzelectwie. Byliśmy świadkami i uczestnikami wspaniałego widowiska sportowego na Stadionie Wiejskim „ Łazowianka ” i terenie rekreacyjnym przy Zalewie „Mitręga”.

W ceremonii otwarcia, która miała iście olimpijski charakter pod każdym względem, wzięli  udział przedstawiciele Rządu RP, Marszałek i Wojewoda Śląska, władze Gminy Łazy i wielu, wielu innych zaproszonych gości, którzy podkreślali  ogromny dorobek dotychczasowych olimpiad, ich wspaniałą  organizację, zmagania sportowe, a przy tym zabawę, śpiew i taniec wszystkich uczestników.

Wspaniale prezentowali się sportowcy – seniorzy z poszczególnych utw i organizacji senioralnych. Kolorowe stroje, balony, kwiaty, szarfy, napisy, hasła i przemarsz na płytę Stadionu, w tym również naszej reprezentacji z     P UTW. Wydawało się, że zabraknie na niej miejsca. A potem znicz olimpijski wniesiony przez przedstawicieli trzech pokoleń: kilkuletnich, młodzież szkolną i „młodzież trzeciego wieku”, podniesienie flagi na maszt, która łopotała przez cały czas trwania zawodów i wreszcie swojski olimpijski hymn, wydobywający się z piersi młodych duchem sportowców. A wszystko tak jak na wielkich światowych igrzyskach olimpijskich. Ogromne, niezapomniane przeżycia, radość, wesele i łzy wzruszenia.

 

   Kibicowaliśmy naszym zawodnikom na arenach sportowych. Medalowe miejsca wywalczyły Panie:

  • Danusia Stróż – brązowy medal w przełajowych rowerach na terenie Ogrodzieńca,
  • Ania Kudełko – brązowy medal w strzelaniu z karabinka pneumatycznego

 

            Gratulujemy naszym medalistkom i wszystkim zawodnikom za trud i wysiłek oraz godne reprezentowanie swoich umiejętności sportowych i naszych barw.

Zachwyt wzbudzały również zespoły artystyczne poszczególnych Uniwersytetów o tematyce prozdrowotnej, melodie sprzed lat w wykonaniu Zespołu „Lutnia”, naszego Zespołu Tanecznego „Ale Babki”, który zebrał burzę oklasków za odtańczone „Tango”. Największe wrażenie zrobił na widzach występ integracyjnego zespołu pieśni i tańca „ Mazowiacy”.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem niezliczonej ilości medalami, podziękowaniami, nagrodami.

A wszystko to przebiegało w pięknej sportowej atmosferze, wśród uroków leśnej zieleni, przy pięknej słonecznej pogodzie, w dobrych humorach.

Do zobaczenia w przyszłym roku na sportowych arenach w Gminie Łazy. Trenujemy już od dziś!!!

  

Sporządziła : Jadwiga Głogowska