Na stronie

Zakończenia roku akademickiego

„Lato, lato! Lato czeka!........... .

Takie słowa ze znanej piosenki wybrzmiały w czasie Uroczystego Zakończenia 12. Roku Akademickiego na naszym Piekarskim Uniwersytecie III Wieku. Zaproszonych Gości i przybyłych Słuchaczy serdecznie przywitała Pani Dyrektor DDK w Piekarach Śl. mgr inż. Ilona Ogiołda.  Swoją obecnością nasze spotkanie zaszczycili:

 

  • Prezydent Miasta Piekary Śl. - Pani Sława Umińska – Duraj
  • Wice – przewodnicząca Rady Miasta – Pani Gabriela Kossakowska
  • Przewodniczący Komisji Edukacji i Sportu – Pan Łukasz Ściebiorowski
  • dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół – Pani Justyna Wicik

 

 

Pani Dyrektor zauważyła, że był to rok pełen wrażeń, niesamowitych doznań, ale i  również zaskakujących wydarzeń. Przed nami czas na odpoczynek. Rada Słuchaczy i Panie Instruktorki DDK z Panią Dyrektor zadbały o to, aby spotkanie odbyło się w iście wakacyjnym klimacie.  Świadczyło o tym wiele elementów na scenie w postaci dekoracji i strojów prowadzących. A o tym, co się działo w mijającym roku, w telegraficznym skrócie przedstawili członkowie Rady Słuchaczy naszego uniwersytetu. Uważamy bowiem, że większość Szanownych Słuchaczy bardzo aktywnie uczestniczyła w wielu formach i rodzajach naszej działalności, pozytywnie je oceniając, akceptując je i rozwijając.

 

       Przewodniczący Rady – JAN BARON - „ NA  KARUZELI” podejmowanych zagadnień i w kalejdoskopie ich aktywizacji, przywołał hasło, które towarzyszy nam od 12 lat: „Nie ma lepszego leku niż Uniwersytet Trzeciego Wieku”, a które wszyscy popieramy. Praca 194 Słuchaczy na 23 fakultetach, wykłady o różnej tematyce, koncerty i biesiada, rywalizacja w konkurencjach sportowych, artystycznych zbiorowo i indywidualnie, współpraca w ościennymi uniwersytetami       i uczestnictwo we wszelkich przedsięwzięciach adresowanych do seniorów – to niemały plon  poczynań w integracji naszego środowiska, aby nasze życie stawało się bogatsze, w dobrej kondycji fizycznej z większą satysfakcją i wiarą w siebie oraz swoje możliwości.

 

       „Z EDUKACYJNEGO POCIĄGU” – JADWIGA GŁOGOWSKA – wyłoniła dwa ostatnie zadania, do których zostaliśmy zaproszeni przez Śląski Uniwersytet Medyczny w realizacji projektu Min. Szkolnictwa Wyższego związanego z poszukiwaniem determinantów w zakresie pomyślnego starzenia się Seniorów w aglomeracji śląskiej ( założenia i przebieg realizacji na naszej stronce)

oraz przez Stowarzyszenie Aktywny Wojkowicki Senior do udziału w projekcie pt, „Aktywny  Seniorze do boju” w ramach programu rządowego ASOS 2014 – 2020.

ASOS -  to Aktywność Społeczna Osób Starszych. Instytut Przedsiębiorczości z Chorzowa zorganizował na terenie DDK bezpłatne warsztaty komputerowe dla seniorów, z których bardzo chętnie skorzystali również nasi słuchacze.  

Planujemy więc  różne działania edukacyjne, dobierając odpowiednie  formy, czas i miejsce  realizacji. Poszukiwanie atrakcyjnych sposobów i rozwiązań, pozwoli nam nawiązać współpracę ze środowiskiem akademickim i naukowym. Uzyskamy również lepszą perspektywę uczenia się przez całe życie.

 

     „NA TURYSTYCZNY SZLAK”, pełen spotkań z przyrodą, ciekawymi zabytkami, urokami naszej Ojczystej Ziemi i nie tylko, wprowadziła nas ANNA WITKOWSKA . Uczestniczka zajęć turystyki i rekreacji ukazała kierunek naszych turystycznych szlaków, na którym znalazła się czeska Ostrawa z Centrum Naukowym – Świat techniki, a także Wrocław, Sandomierz, Kraków, Ojców,  Wisła. Wspólnie z DDK biesiadowaliśmy na Ranczo w Proboszczowicach, słuchacze z turystyki - w farskim – brzezińskim ogrodzie. Lutowe popołudnie spędziliśmy w Łodzi na spektaklu w Teatrze Muzycznym. Sporo się działo, jak w każdym roku.

 

Co i raz na naszej stronce pojawiają się „ECHA SPORTOWYCH ZMAGAŃ”. Patronuje im i bierze w nich aktywny udział kol. Anna Kudełko. Głośno było o naszych sportowcach na wielu arenach sportowych: na utw Wojkowice, Senioraliach w Radzionkowie, na III Uniwersjadzie w Świętochłowicach, w Mistrzostwach Piekar Śl. w Curlingu, w Zimowej Senioriadzie  na Podhalu – Rabka Zdrój 2018, w Otwartych Mistrzostwach UTW w strzelaniu pod patronatem Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego,  w V Sportowych Senioraliach Piekar Śl., w Sportowych Zmaganiach Majowych w Piekarach Śl.,  w X Jubileuszowej Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej Seniorów pt. „Trzeci wiek na start”w Łazach.

W ciągu minionego roku akademickiego nasi sportowcy – Seniorzy zdobyli drużynowo 1 srebrny i 2 brązowe medale. Natomiast indywidualnie zdobyli 19 medali: 4 złote, 9 srebrnych i 6 brązowych medali. Brawo! Brawo!. Brawo! Wielkie gratulacje!!!

 

 „ Mówi się, że artysta pracuje sercem i umysłem.

    Mówi się, że jeden obraz potrafi zastąpić tysiąc słów, a jedno słowo stworzyć tysiące obrazów.

    Natomiast poezja jest tym, co daje usta rzeczom niemym.

    Muzyka zaś zmywa pył codziennego życia.

    Muzyka jest twarzą Boga. …...”

 

Dlatego na naszym Piekarskim Uniwersytecie III Wieku pojawiło się tyle możliwości, abyśmy mogli rozwijać i prezentować swoje uzdolnienia i umiejętności artystyczne.

„Z KRONIKI WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH”  wybrała Jadzia GŁOGOWSKA ; Wystawę prac Klubu Plastycznego „Tęcza” w domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej, a także obrazy zdobiące wnętrze budynku Centrum Usług Społecznych, sukces – wyróżnienie Zespołu Wokalnego, na Juwenaliach III Wieku w Warszawie, „Uni - Kabaret” ze scenkami satyrycznymi, Zespół Taneczny „ALE BABKI” z  „Tangiem” . Wszystkie zespoły doskonalą swoją formę  na  występach w czasie spotkań i konkursowych przeglądach. Zwieńczeniem  uczestników Foto – Akademii była przepiękna z  profesjonalnymi zdjęciami wystawa przed aulą. Dziękujemy również za galerie na stronce internetowej i albumy w naszych smartfonach.  Nowością tego roku był również nieodpłatny fakultet pt. „Spotkania ze sztuką”, którego forma zjednała sobie kilkunastu stałych miłośników poezji. W programie znalazły się różnorodne utwory klasyków, jak i twórczość słuchaczy oraz poetyckich zmagań twórców - seniorów z terenu Piekar Śl. Tworoga, Krakowa. Miła atmosfera, wspaniały nastrój przy muzyce, piękna sceneria w otoczeniu obrazów i kwiatów podczas czytania poetyckich utworów pozwalała uczestnikom i gościom doznać wielu wrażeń i wzruszeń. Przygotowująca  i prowadząca spotkania J. Głogowska podziękowała obecnym na spotkaniach za niezapomniane chwile.

 

Wyrazem głębokiego uznania za dodatkową pracę były podziękowania dla starostów poszczególnych grup wręczone przez Panią Dyrektor i Radę Słuchaczy.

Pani Prezydent wręczyła podziękowania i statuetki Pani Janinie Gancarczyk i Panu Romanowi Klain za opracowywanie fotorelacji z każdej imprezy, każdego wydarzenia w ramach UTW.

Symboliczną statuetkę otrzymała również z rąk Pani Prezydent Pani dyr Justyna Wicik, za bardzo dobrą,bezproblemową współpracę, pomoc, otwartość i zrozumienie dla naszych poczynań.

Szczególnie wyróżnienie otrzymała również nasza koleżanka Teresa NOWACKA, uczestniczka  zajęć 7. fakultetów, a więc Najaktywniejszy Słuchacz Roku Akademickiego 2017/2018.

Pani Dyrektor wyraziła serdeczne podziękowanie Pani Prezydent Miasta – Sławie Umińskiej – Duraj za wsparcie finansowe i duchowe oraz wyrozumiałość.

Podziękowania skierowane zostały do Pana Grzegorza Czempika  - reprezentującego Firmę Piekary Onet za edukacyjną  pomoc dla słuchaczy zajęć komputerowych.

     Głos zabrała również Pani Prezydent wyrażając uznanie dla wszystkich słuchaczy, Pani Dyrektor, aktywnie pracującym członkom Rady Słuchaczy za prowadzenie działalności w ramach UTW, który jest piękną wizytówką naszego miasta.

Pani Gabriela Kossakowska – wice - przewodnicząca Rady Miasta w imieniu Przewodniczącego Rady Miasta dr Piotra Buchwalda życzyła dalszych sukcesów na niwie UTW, składając kwiaty i podziękowania na ręce Pani koordynator Krystyny Golis.

W imieniu Rady Słuchaczy i wszystkich członków UTW Jadwiga Głogowska złożyła serdeczne podziękowanie dla Pani Dyrektor DDK za opiekę, pomoc, ogromne zaangażowanie, kreatywność w organizowaniu  przedsięwzięć na polu działalności P UTW, za serdeczność i empatię dla wszystkich słuchaczy.

 

    W części artystycznej wystąpili :

  • z życzeniami i piosenką „ Mamma son tanto felicze”..dla Mam z okazji Święta Matki – Jadzia Głogowska
  • „Uni - Kabaret” z przedstawieniem pt. „Świtezianka”w reżyserii Pana Piotra Janiszewskiego
  • Marian Chrobok, Iwona Pasterny i Monika Korpusik w koncercie wokalnym .

Oklaskom, okrzykom, radości przy wspólnym śpiewaniu nie było końca.

Życzenia wspaniałych wakacji, dobrego wypoczynku, wspaniałych wrażeń, fantastycznych przygód i wiele optymizmu oraz życzliwości, a potem powrotu do nas w pełni sił, z wigorem i zapałem do

nauki w październiku, by rozpocząć kolejny 13 rok na Piekarskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Do zobaczenia!

 

Opracowała J. Głogowska