Na stronie

James Bond

„... Jest wielka różnica między Jamesem Bondem a mną.
On jest w stanie rozwiązywać problemy. Ja nie ! ...”
- Sean Connory.

James Bond – pomiędzy literaturą, kinem a kulturą popularną. Tej postaci poświęcił swój wykład na naszym P UTW Pan dr Paweł Ćwikła – socjolog na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w dniu 14 marca 2018 r.
James Bond – najsłynniejszy szpieg w historii literatury i filmu został wymyślony przez byłego agenta wywiadu brytyjskiego w latach 50. ubiegłego stulecia. Narodził się w powieściach Iana Fleminga jako zlepek cech kilku rzeczywistych postaci i niespełnionych marzeń samego autora - „ojca Jamesa Bonda”. Znamy jednak postać Agenta 007 bardziej z filmów kosztem powieści. Czytelnicy Fleminga, oglądając dreszczowce, zbudowane na kanwie jego powieści, mogli porównać postać bohatera, akcje w których brał udział, rozwiązywanie problemów i wyrobić swoje zdanie.


Według Pana Wykładowcy- najpierw książka, potem film. Bowiem scenarzyści modyfikowali świat powieściowy na korzyść filmowego. Bohater I. Fleminga to zwyczajny, uczciwy, porządny angielski policjant. Filmowcy stworzyli mit bohatera nadzwyczajnego,odważnego, przystojnego, wytwornego, eleganckiego, o nienagannych manierach, pełnego arystokratyczności. Bohater, który bawi, cieszy, walczy, zawsze osiąga cel, bezwzględnie rozprawiając się z przeciwnikiem. A na dodatek agent brytyjskiego wywiadu z prawem do zabijania, poliglota, podobający się kobietom, nad wyraz wysportowany, szczególny typ męskości. Zależy mu zawsze na maksymalnej skuteczności działania, niezależnie od tego, kogo śledzi, kogo tropi, czy też bez litości likwiduje.
James Bond w filmie, to postać która kreuje opowieści niezwykłe, opowieści, które dzieją się ciągle bez odcieni i szarości. Tworzy niezliczone sytuacje, które ukazują dobro i zło, dobro lub zło, a więc wartości jednoznaczne. James Bond to ostatni atrakcyjny funkcjonariusz państwa, który broni i ratuje dobro w świecie pełnym chaosu i anarchii. Daje nam gwarancję bezpieczeństwa, porządkuje i ratuje świat, w którym żyjemy. W filmowe role Agenta 007 – Jamesa Bonda wcielili się aktorzy: Sean Connory, Roger Moore, George Lazenby, Timothy Dalton, Pierce Brosnan i Daniel Craig. Pan dr P. Cwikła ukazał portrety tych postaci oraz portrety słynnych pięknych aktorek, które towarzyszyły filmowym bohaterom, na ekranie swojej prezentacji. Czekamy na ostatni film z Jamesem Bondem. Kto będzie kreatorem tej roli, istoty zachodniej cywilizacji?
Oklaski i kwiaty były podziękowaniem dla Pana Wykładowcy, który przywrócił w naszej pamięci postać Bonda.

Opracowała: Jadwiga Głogowska