Na stronie

JUWENALIA III WIEKU 2015 WARSZAWA

W dniach 22 ? 24 czerwca 2015 roku odbywały się w Warszawie VIII JUWENALIA III WIEKU. Jest to największy w Polsce i w Europie festiwal ?pozytywnie zakręconych artystycznie seniorów?. Twórczych seniorów. Ideą imprezy jest artystyczna integracja studentów ? seniorów, adresowana do chórów, zespołów, solistów, teatrów, kabaretów oraz grup plastycznych i literackich. Co roku w imprezie bierze udział kilka tysięcy seniorów skupionych w ponad 200 grupach twórczych z kilkuset Uniwersytetów III Wieku, domów kultury i organizacji seniorskich. Projekt wspiera fundacja AVE współpracująca z miastem st. Warszawa: ?Zakochaj się w Warszawie? oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Juwenalia miały formę konkursową w 5 przestrzeniach twórczych: muzyka, teatr, taniec, plastyka i literatura.
Miejsca dla festiwalowych zmagań użyczył Teatr PALLADIUM przy ul. Złotej w centrum Warszawy, w pobliżu Pałacu Kultury. Uczestnicy prezentowali swoje zdolności na dwóch scenach ? Palladium i Hybrydy. Całą imprezę poprowadził Bartłomiej WŁODKOWSKI, przedstawiciel Fundacji.

 

Piekarski Uniwersytet III Wieku po raz pierwszy uczestniczył w tym konkursie. Słuchacze UTW zaprezentowali swoje zdolności i umiejętności w następujących kategoriach: 

  • - Taniec : Kol.kol. Krystyna Golis, Anna Kudełko, Zofia Sokoła, Anna Zając, Halina Ujma, Gizela Ogrodnik, Bernadeta Ogiołda, Barbara Hanusek., Krystyna Kiczka i Jadwiga Głogowska
  • - Plastyka: Kol.kol. Joanna Konarska, Marian Ilga, Ewa Pilarz, Aleksandra Rzeźniczek, Teresa Wybraniec
  • - Fotografia : Kol.kol Teresa Staroń, Irena Pastuszka, Janina Fryc, Janina Gancarczyk, Maria Zioło- Kołakowska
  • - Literatura : poezja i proza: kol.kol. Ewa Połczyńska i Jadwiga Głogowska.

18. - osobowa grupa słuchaczy Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w dniach 23-24 czerwca w Juwenaliach. 

Plonem udziału seniorów w festiwalu były następujące osiągnięcia: - II miejsce w kategorii: literatura ? poezja : Jadwiga Głogowska za utwory: ?W jesieni życia, Świat wzywa Fryderyka, Chopionkom z Dąbrówki Wielkiej.? Na konkurs w tej kategorii wpłynęło kilkaset utworów.

  • - III miejsce w kategorii: teatr i taniec ? grupa ? ALE BABKI?. Występ bardzo udany, nagrodzony wielkimi brawami, wśród fleszy reporterów. Widownię ujęły: ciekawa aranżacja, opracowana przez Panią Magdalenę Gross, prowadzącą fakultet, fantastyczna muzyka współczesna, piękne stroje a przede wszystkim bezbłędne, rytmiczne wykonanie całości układu. Należy nadmienić, że w konkursie z tej kategorii wzięło udział 71 zespołów.
  • - wyróżnienie w kategorii literatura - proza ; Jadwiga Głogowska za opowiadanie pt. ? Na spotkaniach z przyrodą?.
  • - wyróżnienie w kategorii plastyka ? malarstwo: Joanna Konarska za obraz olejny pt. ?Cienie brzóz?.

Należy podkreślić, że jak na debiut nasi uczestnicy osiągnęli ogromny sukces. Dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie prezentacji. Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy słuchaczy PUTW do prezentowania swojej twórczości. JUWENALIA SENIORÓW to wielkie święto pokazujące w jaki sposób jesień życia można zamienić w twórczą wiosnę za sprawą kultury i sztuki.