Na stronie

Kobieta w literaturze

 

 

... Z kobietą nie ma żartów - w miłości czy w gniewie.

Co myśli nikt nie zgadnie. Co zrobi nikt nie wie...”

 

 

 

„ Kobieta w literaturze polskiej i światowej”- to temat rozważań spotkania miłośników poezji – uczestników fakultetu „Z kulturą na TY”, które poprowadziła Jadwiga Głogowska - członek Zarządu PUTW. Zebranych przywitała piosenka w wykonaniu A. Majewskiej pt. „Być kobietą...”. Prowadząca przygotowała i przedstawiła postacie kobiet z różnych epok literackich, począwszy od mitów greckich po dzień dzisiejszy, Były to bohaterki piękne i nadzwyczajne, z poszczególnych okresów: m.in. Afrodyta, Piękna Helena, żona modna, Julia, Telimena i Zosia, Rusałki, Izabela Łęcka, Danusia i Jagienka, Oleńka, Baśka itp. Dokładniej opisano postacie takich bohaterek jak : Scarlett O HARA z romansu wszech czasów Margaret Michell pt. „Przeminęło z wiatrem”, Jagnę Borynową z powieści St. Reymonta „Chłopi”, Barbarę Niechcic z „Nocy i dni” M. Dąbrowskiej, Stefcię Rudecką Trędowatą Heleny Mniszkówny, której historia również przeszła do historii romansów. Doczekały się one ekranizacji swoich powieści.

Przedstawiono również osobę Haliny Poświatowskiej – autorki ponad 800 utworów, która uwieczniła swoją postać w niezliczonych wierszach miłosnych oraz „ Portret kobiety” - Noblistki -Wisławy Szymborskiej.

Literatura w ciągu stuleci ukazała nam możliwie różne rodzaje wizerunku kobiet: od bogini wśród aniołów, aż po kokietki, kobiety herosy, waleczne, odważne cierpiące, dręczące, ale przede wszystkim kochające. Motywy tych utworów: to miłość, macierzyństwo, rodzina, otoczenie i tło przyrody w powieściach.

Kobieta ukazana jako kochanka, żona, matka.

Mężczyźni zachwycali się ich fizycznością, wspaniałością kształtów, tracili dla nich głowy , wznosili imponujące budowle, prowadzili wojny, tworzyli poezję, pisali wiersze, które sławiły ich piękno i styl. Czasami zaślepieni doznawali gorzkiej konfrontacji z prawdziwym wizerunkiem w życiu.

Koleżanki z uśmiechem na twarzy, uczestniczyły w opisie swoich bohaterek, wspominając piękne sceny z ich udziałem i konsekwencje zachowań. Ukazywały cechy, które można przypisać kobietom w dzisiejszej dobie. Poszczególnym postaciom z utworów towarzyszyły przeplatane nagrania piosenek i dzieł muzycznych (Frank Sinatra, I. Santor. M. Rodowicz. Zamfir na fletni Pana – Love story) oraz prezentacja podróży po pięknych stolicach i miastach świata.

Obecne na spotkaniu Panie z okazji niedawno obchodzonego święta otrzymały wiersze z cyklu „Rozkwitające słowa” Marii Płatek. Znalazły w nich mnóstwo kwiatów, które rozkwitają w różnych porach roku, zdobią nasze ogrody, pokoje i salony domów. Pachniały i czarowały ich urokiem na kartach papieru.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze wspomnień, uniesień przy muzyce, kawce i ciasteczku. Ozdobnie się również prezentował kolorowy plakat z kadrami filmowymi, postaciami poetek i cytatami z niektórych utworów.

 

Dziękuję Koleżankom i Kolegom za liczne przybycie na wieczór literacki i aktywny w nim udział, który z pewnością zachęci do ponownego przeczytania utworów: prozy i poezji z dawnych lat.

Dziękuje: J. Głogowska

 

GALERIA