Na stronie

SPOTKANIE Z MALARZEM

... Sztuka to wyjątkowy sposób wyrażania siebie...”

 

W cyklu :”Spotkania z ciekawymi ludźmi” Słuchacze naszego Uniwersytetu III Wieku w dniu 6 marca 2023 gościli niecodziennego artystę malarza Pana Stanisława KMIECIKA.

Pan Kmiecik jest od urodzenia sprawny inaczej. Przyszedł na świat bez rąk. Jednak już w piątym roku życia objawił zdolności do rysowania i malowania nogami i ustami. Rozwijał swój talent z roku na rok. Obecnie ma 51 lat i cieszy się ogromną sławą i sukcesami jako artysta malarz. Trafił do placówki w Raciborzu, która powstała w roku 1993 o nazwie AMUNArtyści Malujący Rękami i Nogami, która posiada jedyne Wydawnictwo dla tych artystów w Polsce. AMUN jest jedną z 46 placówek, działających obecnie na świecie i skupiających 726 malarzy z 74 krajów.

Są więc na świecie ludzie, którzy nie używają rąk podczas malowania, a jednak malują. Malowanie jest dla nich normalnością. Jedni trzymają ołówek lub pędzel w zaciśniętych ustach, inni w palcach stopy. Są też tacy, którzy malują zarówno ustami jak i nogami. Ta praca wymaga treningu, czasu, cierpliwości, ogromnego wysiłku na początku działań, by potem stała się ulubionym i wielce owocnym osiągnięciem.

Bowiem w swoich obrazach wyrażają samych siebie, przenoszą na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia płynące prosto z serca, piękną przyrodę w różnych porach roku oraz otaczającą ich rzeczywistość.

 

Choć tworzone inaczej, Ich prace wyglądają wcale „NIE INACZEJ”.

 

Techniki malarskie Pana ST. Kmiecika to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, ołówek. Jest Samoukiem. Do ulubionych tematów prac należą: krajobraz rodzinnych niezapomnianych okolic Nowego Sącza, martwa natura kwiatów i owoców, akt.

Jego obrazy zadziwiają niezmiernie piękną i bogatą kolorystyką. która podkreśla wspaniałe efekty wszystkich elementów dzieł malarskich, wzbudzając u widzów podziw i zachwyt oraz ogromny szacunek dla artystycznych umiejętności malującego. To surrealistyczna twórczość z metafizycznymi nastrojami.

Pan Stanisław pasjonuje się także muzyką, chodzi na koncerty, obserwuje przyrodę, kocha wnuki, dba o rośliny i zwierzęta w domu.

O tym wszystkim dowiedzieliśmy się z opowiadania Pani Moniki – żony Pana Stanisława, wiernej towarzyszki życia, wspaniałej organizatorki spotkań z różnymi grupami społecznymi: przedszkolakami, uczniami szkół różnego typu, studentami, emerytami itp. Jest architektem niezliczonych wystaw w różnych miastach i miasteczkach Polski. Pan Stanisław prowadzi samochód osobowy, a w nim przewozi swoje prace, które prezentuje na wystawie podczas spotkania.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani kopiami obrazów Pana Stanisława, kartkami świątecznymi, bilecikami do prezentów, kalendarzami 2023, zakładkami.\\, W czasie opowiadania Pani Moniki malował stopą obraz na papierze, który wręczył Pani Dyrektor, I. Ogiełda. 

Podziękowaniom, życzeniom i oklaskom ze strony Słuchaczy nie było końca. Szczególnie dziękujemy koledze Jankowi Baronowi za inicjatywę spotkania, opiekę nad Małżeństwem Kmiecik w czasie ich podróży do naszej siedziby i nie tylko.

 

Opracowała Jadwiga GŁOGOWSKA.

GALERIA