Na stronie

Sprawozdanie z uroczystości 16-lecia PUTW

... MŁODYM JEST SIĘ TAK DŁUGO,

JAK DŁUGO MOŻNA SIĘ UCZYĆ,

NABYWAĆ NOWYCH PRZYZWYCZAJEŃ

I ZNOSIĆ SPRZECIWY. ...”

Marie von Ebner – Eschenbach

 

Słuchacze Piekarskiego UTW zakończyli szesnasty rok działalności uroczystym spotkaniem, które odbyło się dnia 30 maja w auli Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śl. z udziałem zaproszonych Gości. Swoją obecnością zaszczyciła Nas Prezydent Miasta Piekary- Pani Sława Umińska–Duraj, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Pan Łukasz Ściebiorowski oraz Dyrektor AZS Pani Justyna Pietrucha. W pierwszym rzędzie zasiedli również Goście zaprzyjaźnionych UTW z Bytomia i Tarnowskich Gór.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnym odśpiewaniem pieśni hymnicznej „Radujmy się więc” - Gaudeamus Igitur ,w wykonaniu grupy wokalnej „Piekarscy Utewianie”. Zaproszonych Gości oraz słuchaczy przywitała Dyrektor DDK Piekary Śl. Pani Ilona Ogiołda. Uroczystość poprowadzili : Jan Baron – Przewodniczący Zarządu oraz Jadwiga Głogowska Sekretarz Zarządu UTW.

 

W październiku ub. roku rozpoczęliśmy zajęcia w ramach 22 grup fakultatywnych. Skorzystaliśmy z 610 godzin zajęć edukacyjnych, z 11 wykładów, spotkań i innych aktywnych wydarzeń. Podczas zajęć fakultatywnych Nasi Słuchacze odkrywali tajemnice i sekrety dobrego samopoczucia oraz pozytywnego myślenia na zajęciach psychologii szczęścia, szlifowali umiejętności językowe, ucząc się angielskiego i niemieckiego, pogłębiali zdolności komputerowe na informatyce, spełniali się artystycznie na zajęciach tańca, klubu plastycznego, florystyce, akademii śpiewu, pracowali nad swoją kondycją ruchową w czasie zajęć pilatesu, jogi i gimnastyki, zwiedzali różne zakątki Polski i świata na spotkaniach turystyki i rekreacji. Uczestniczyliśmy ponadto w dwóch programach realizowanych na terenie naszego miasta; „Puls Kultury Piekary Śląskie” oraz „Biblioteka poza biblioteką” Dodatkowo odbył się także interesujący wykład prof. dr hab. Czesława Marcisza ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz folklorystyczne wydarzenie z udziałem Zespołu „Miedarzanie. Nasi seniorzy – sportowcy wiedli prym jak co roku w zdobywaniu medali, pucharów , statuetek i dyplomów. Mamy ich 29 w różnorodnych zawodach.

Wyniki i sukcesy Zawodników o dużej randze sportowej przedstawiła kierująca zespołem Kol. Anna Kudełko.

Nasi sportowcy w tym roku Akademickim uczestniczyli w wielu sportowych imprezach, a były to między innymi :

XIII Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Seniorów na Stadionie Śląskim

III Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-Ballu

Mistrzostwa Piekar Śląskich w darcie

Puchar Śląska Seniorów w Speed-Ball

Mistrzostwa Piekar Śląskich w curlingu

 

Słuchacze Naszego Uniwersytetu ogółem zdobyli :

drużynowo 6 medali : 2 srebrne , 4 brązowe

indywidualnie 23 medale : 9 złotych , 6 srebrnych , 8 brązowych

oraz 4 Puchary i 6 statuetek.

 

Najwięcej medali zdobyliśmy w konkurencjach :

- strzelanie z broni pneumatycznej

- dart

- Speed-Ball

Największe sportowe osiągnięcie tego roku, to brązowy medal w grze singlowej kobiet w III Mistrzostwach Polski Seniorów w Speed-Ballu w Myślenicach, który zdobyła Anna Kudełko. Drugim dużym osiągnięciem tego roku był złoty medal i tytuł Mistrza Śląska Seniorów w grze singlowej oraz brązowy medal w konkurencji super solo w I Pucharze Śląska Seniorów w speed-ballu kol. Jana Ogiołdy.

 

Od kilku lat mamy możliwość aktywnego udziału w 4 nieodpłatnych zajęciach, prowadzonych przez członków naszego Zarządu. Są to: „ABC gotowania, Sportowy Senior, Nording Walking, Ze sztuką na Ty, „ które cieszą się dużym zainteresowaniem. Fakultet „ZE Sztuką na TY” korzystał ze spotkań w Saloniku Anny Dymnej w Operze Bytomskiej.

Symbolicznym wydarzeniem tego roku było wydanie 1000. legitymacji. Jej posiadaczką została nasza koleżanka Cecylia Krauza, którą Pani Dyrektor i Przewodniczący Zarządu, uhonorowali statuetką.

Dużym prestiżem jest również fakt fakt, że od paru lat 2 członków Zarządu regularnie prezentuje piekarskich Seniorów w Warszawie.

Na uwagę zasługuje także owocna współpraca UTW z podmiotami miejskimi w różnych dziedzinach; Domami Kultury, Biblioteką Miejską, AZS-sem Szkołami podstawowymi, MOSiR - em oraz zaprzyjaźnionymi Uniwersytetami w Bytomiu i Tarnowskich Górach.

Bardzo miłym i zaszczytnym dla Nas wydarzeniem było uhonorowanie

TYTUŁEM HONOROWEGO CZŁONKA P UTW Panią Prezydent Miasta SŁAWĘ UMIŃSKĄ – DURAJ. Pani Prezydent wspiera każde nasze działanie, okazuje życzliwość i serdeczność oraz zaangażowanie i pomoc. Zna potrzeby Seniorów w naszym mieście. Pani Prezydent przyjęła TYTUŁ z miłym zaskoczeniem z ogromnym aplauzem i aprobatą wszystkich zebranych na sali Słuchaczy. Stwierdziła, że statuetka i dyplom – symbole Tytułu będą w jej gabinecie UM na honorowym i naczelnym miejscu. Wyraziła również podziw i uznanie dla Słuchaczy i prowadzących P UTW za piękne formy pracy, bardzo aktywne zaangażowanie na rzecz środowiska Seniorów, które pokazują efektywność działań i sprawiają, że Seniorzy je akceptują. Przynosi to obopólne korzyści, a „Nasi seniorzy młodnieją”. Dziękując za wyróżnienie życzyła dalszych sukcesów Uniwersytetowi w tej pracy społecznej. Życzenia owocnej pracy i współpracy złożyli również na ręce Pani Dyrektor Ilony Ogiołdy: Pan Łukasz Ściebiorowski oraz przedstawiciele Stowarzyszeń z UTW Bytomia i Tarnowskich Gór.

Prowadząca wyraziła serdeczne wyrazy podziękowania za bezinteresowne wsparcie naszej działalności w ciągu roku Pani Dyr. AZS, Firmie Piekary NET, Wykładowcom , Starostom Grup Fakultatywnych, Firmie Stokson.

Zaproszono również uczestników spotkania do obejrzenia wystawy prac Klubu plastycznego „TĘCZA”, który pracuje pod kierunkiem Pani Elżbiety Czarneckiej.

Wystawę zorganizowała kol. Urszula Cesarz.

W części artystycznej swój premierowy występ zaprezentował 10. osobowy

Zespół wokalny „Piekarscy UTEWIANIE”, który pracuje pod okiem i batutą Pani Agnieszki BRENZA, prowadzącej fakultet „Akademia Śpiewu”. 8 piosenek o różnej tematyce, w tym canony i występy solo, opracowała Pani Agnieszka, a scenariusz prezentowania utworów ułożyła Kol. Jadwiga Głogowska. Nutki płynące po pięciolinii spod klucza wiolinowego na banerze zespołu, wydobywane z głębi naszych serc, ożywiały się na pocztówkach wierszem i piosenką pisane z życzeniami pogody ducha i ogromnego optymizmu w życiu dla uczestników spotkania.

Koncert Zespołu zyskał uznanie i aplauz, wywołał wiele wzruszeń i zainteresowania.

Gromkie brawa były dowodem, że premierowy występ naszych Koleżanek i Kolegów z Akademii wypadł na medal, złoty medal. Bo przecież wielką moc posiada śpiew, rozprasza smutki, koi gniew.

W drugiej części wystąpił artysta, wokalista i kompozytor , Pan Krzysztof PIETREK. Piękne, znane utwory wprowadziły kilka par w rytm tańca. Pozostali nucili melodie. Dziękowaliśmy Panu Krzysztofowi ogromnymi brawami za wspaniały koncert. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

 

Zgromadzenie, podsumowujące pracę UTW w roku akademickim 2021/22 ,odbywało się w pięknym, miłym wzruszającym klimacie, atmosferze ciepła i akceptacji naszych poczynań.

Zarząd P UTW dziękuje serdecznie wszystkim zaangażowanym osobom w uświetnieniu uroczystości.

SZCZEGÓLNIE DZIĘKUJĘ PANI DYREKTOR ILONIE OGIOŁDA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY PIEKARSKIEGO UTW.

 

PIĘKNYCH, UDANYCH WAKACJI, DOBREGO WYPOCZYNKU.

DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU 2022

 Zarząd P UTW

Opracowała Jadwiga GŁOGOWSKA

galeria zdjęć*