Na stronie

Podsumowanie projektu PULS KULTURY - PIEKARY ŚLĄSKIE

 

Echa „Wieczoru pieśni i poezji patriotycznych „

na Piekarskim Uniwersytecie III Wieku.

 

Dnia 8 listopada 2021 r. w auli Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śl. miał miejsce Wieczór Poezji i Pieśni Patriotycznych pod nazwą : „TU WSZĘDZIE JEST MOJA OJCZYZNA, TU KAŻDY KWIAT DO NIEJ SIĘ PRZYZNA...”, który zamykał realizację programu PUTW, w ramach projektu PULS KULTURY – PIEKARY ŚL.

Odpowiedzialność za przygotowanie scenariusza imprezy i jej przeprowadzenie przyjęła kol. Jadwiga Głogowska, która czwarty rok na UTW prowadzi bezinteresownie bezpłatny fakultet dla słuchaczy pt. „ Z kulturą na TY”.

Do współpracy zaprosiła uczniów z Miejskich Szkół Podstawowych Nr 1 i nr 12. Dyrekcje Tych placówek wyraziły zgodę i zadowolenie z faktu, że uczniowie jak

i nauczyciele mogą zaprezentować swoje umiejętności i talent poza szkołą w ramach integracji pokoleń. Swój udział w recytacji zaznaczyła również Kol. Danuta Stróż.

W wieczorze wzięły udział zaproszone osoby: Pani Helena Leśniowska – Prezes Związku Górnośląskiego Koło Piekary Śląskie, Pani Irena Chrostek – poetka, autorka kilku tomów poezji, Pani Ilona Ogiołda – Dyrektor DDK w Piekarach Śl. Przedstawiciele Szkół nr 1 i nr 2 : Pani Jolanta Czornyj – wicedyrektor MSP nr12 , Mateusz Brol , Mateusz Hańce z MSP nr 12 oraz Beata Głogowska – Okrutny i Justyna Fifer z MSP nr 1, Zarząd Słuchaczy PUTW , rodzice dzieci występujących i bardzo liczne Grono naszych Słuchaczy.

Tematyka programu obejmowała utwory poetyckie i piosenki związane z Ojczyzną. Wierszem pt. „Podróże serca” zaproszono w podróż po „Polsce z sercem” w okres, który nas cofnął nawet o 2 wieki. Wybrane fragmenty wydarzeń ukazywały kraj w czasie rozbiorów aż po dziś dzień. Budowanie mocnych fundamentów i przekazywanie młodemu pokoleniu Polaków takich wartości, są przykładem wspaniałych postaw patriotycznych w różnych dziedzinach w naszym kraju, a szczególnie na polu kultury, tradycji i dziedzictwa narodowego w Ojczyźnie i tu na Ziemi śląskiej , w naszej Małej Ojczyźnie. Popłynęły więc w eter wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów i osób dorosłych, oklaskiwane gromkimi brawami przez widzów. Były też utwory recytowane po śląsku. Wywoływały radość i wzruszenie. W utworach o Piekarach Śl. znalazła się historia miasta, połączona z teraźniejszością. W końcowej części spotkania uczniowie zwrócili się do zebranych z przesłaniem, aby mogli żyć radośnie i szczęśliwie w kraju nad Wisłą, w pokoju i spokoju, aby nikomu nie brakowało chleba na całym świecie, Utwór pt. „Wolność” stwarza takie nadzieje. Piosenka Zbigniewa Wodeckiego pt. „Zawsze wracam tu...” w wykonaniu ucznia z MSP nr 12 zakończyła program.

J. Głogowska wręczyła dyplomy nauczycielom, z którymi wspólnie przygotowała program, dziękując za bezinteresowną pomoc , a uczniowie otrzymali słodkości.

Artykuły dekoracyjne i papiernicze ufundowała firma „Alex – Pol”, której serdecznie dziękujemy za wsparcie.

galeria zdjęć*