Na stronie

WYKŁAD "PSZCZOŁA NIE TYLKO ŻYWI, ALE I LECZY"

„ ... Pszczoła jest darem od Boga dla człowieka… ” ( Mirosław Koszelski )

Inauguracyjny wykład w 15. roku działalności naszego Uniwersytetu III Wieku odbył się w auli AZS w dniu 12 października 2020. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć Pana MIROSŁAWA KOSZELSKIEGO - mistrza pszczelarstwa, który z rodzinami pszczół związany jest 83 lata. Wychował się bowiem w Rodzinie, gdzie rodzice, dziadkowie i pradziadkowie z wielką pasją i zaangażowaniem od kilku pokoleń żyli wśród pasiek z pszczołami za pan brat. Pan Koszelski jest obecnie producentem miodów o unikalnych bukietach smakowych i zapachowych. Posiada pasiekę w górach, która została uhonorowana i odznaczona dwoma złotymi medalami oraz pasiekę w Nowym Chechle, gdzie obecnie mieszka i zaprasza na wycieczkę wiosną, kiedy zakwitną krokusy. Ten niecodzienny wtedy widok, zachwyca niepowtarzalnym urokiem.

Miód pan Mirosław poleca KAŻDEMU, bo jego przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości wpływają i odpowiadają za właściwości zdrowotne miodu. Każdy miód to bogactwo aminokwasów, witamin z grupy B oraz mnóstwo minerałów z Tablicy Mendelejewa jak miedź, żelazo, wapń, magnez, mangan, potas, sód, cynk i fosfor.

Miażdży więc zwykły cukier z pustymi kaloriami.

Prelegent podkreślił i uczulił, przedstawiając każdy rodzaj miodu, aby nigdy nie zalewać miodu gorącą wodą, by nie pozbawić go właściwości leczniczych.

O miodzie wielokwiatowym, lipowym, akacjowym, spadziowym, wrzosowym, gryczanym czy rzepakowym, słyszeliśmy niejednokrotnie i kupowaliśmy każdy z tych rodzajów. Każdy z nich powstaje w pasiece z ogromnej pracowitości pszczół i we współpracy z człowiekiem. Wiemy, że wszystkie wzmacniają organizm, dodają energii, działają kojąco, uspokajająco, łagodząco, uodparniają, chronią przed zakażeniami, regenerują tkanki depresję, nerwice, łagodzą i znieczulają układy w organizmie człowieka i wręcz je leczą stany zapalne i niektóre organy.

Naszym zadaniem jest dostosować odpowiedni rodzaj miodu do swoich dolegliwości i potrzeb. Znajdziemy materiał na bieżąco w internecie, czasopismach itp.

Ciekawym i nieznanym ewenementem, który powstaje w górskiej pasiece Pana Mirosława jest czarny miód, który jest najlepszym miodem na świecie. Wspomaga ludzi w chemioterapii, osłabiając komórki rakowe. W połączeniu z czarnym zmielonym czosnkiem bardzo pomaga w depresji. Zaproponował również kąpiel z miodem lipowym, która znacznie poprawi stan naszej skóry. Dwie łyżki stołowe miodu rozpuszcza się w wodzie, wlewa do przygotowanej kąpieli bez innych płynów i sama rozkosz.... w łazience.

Pan Koszelski podkreślił również duże właściwości plastra miodowego, który wzmacnia dziąsła i pozwala chronić zęby. Pan Mirosław cieszy się „obecnością”

wszystkich zębów w jamie ustnej, a ma 83 lata. Jego Dziadek dożył 105 lat. Rewelacja. Zaś tzw. odsklepiny od plastra to dojrzały miód, możemy je rozpuścić w wódce i pić jedną łyżkę dziennie. Docenić trzeba również pochodny od miodu propolis, lek na ból zębów, biegunkę, krwawienie. Natomiast maść propolisowa goi zadrapania, rany. Świeca woskowa to wosk dziewiczy. Paląc się przez 15 min. zbiera w pomieszczeniu złe bakterie. Szeroki kontakt Pana Koszelskiego ze światem lekarskim wzmacnia jego praktykę i działalność.

Naszym zadaniem to szukać drobnych produktów - wyrobów z miodu dla zdrowego życia.

W maju i czerwcu w pasiece Pana Mirosława tworzy się Małe Laboratorium, w którym pracują 3 rodziny pszczół. Lekki spacer wieczorem miedzy ulami dostarcza niesamowitych zapachów, kwitną kolorowe szafrany.

A ja dodam: „ Kto pamięta o kwiatach, jest jak pszczoła, gdy zbiera uznanie za miód.”

Szanowni słuchacze, posiadamy przedrukowane materiały udostępnione przez Naszego Prelegenta, na tematy: 1. Miód – właściwości lecznicze. 2. Propolis – kit pszczeli. 3. Czarny czosnek z miodem. Zainteresowanych tymi materiałami, zapraszam o kontakt z obecnymi słuchaczami na wykładzie i skserowanie przygotowanej wiedzy.

Podziękowaniem za prelekcję były oklaski i aplauz, śmiech, radość i wdzięczność oraz dyplom z wyrazami uznania dla pasji i zainteresowań za piękne, ciekawe i przykłady, które wprawiały w zachwyt wszystkich słuchających.

A lampion niechaj zdobi Pasiekę Pana Mirosława i przypomina Mu zawsze o spotkaniu ze Słuchaczami - Przyjaciółmi Piekarskiego Uniwersytetu III Wieku.

A dla Koleżanek i Kolegów z UTW przesłanie:

 

...Każde słowo wydobywające się z ust przyjaciela jest niczym miód oblewający serce i gojący rany...”

 

Opracowała : Jadwiga Głogowska

galeria zdjęć*