Na stronie

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

 ...”Wiedzę możemy zdobywać od innych,

ale mądrości musimy nauczyć się sami...

(Adam Mickiewicz)

 

Piekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku otworzył podwoje w 14. roku swojej działalności. Uroczystość odbyła się dnia 2 października 2019 r. w Akademickim Zespole Szkół przy ul. Gimnazjalnej 24 w Piekarach Śl.

Zebranych gości serdecznie przywitała Dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury w Piekarach Śl. Pani mgr inż. Ilona Ogiołda. Zaproszenie na uroczyste spotkanie ze Słuchaczami PUTW przyjęli: Prezydent Miasta Piekary Śl. - Pani Sława Umińska – Duraj, Przewodniczący Rady Miasta - Pan Tomasz Wesołowski, Przewodniczący Komisji Edukacji Kultury i Sportu – Pan Łukasz Ściebiorowski, Dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół – Pani Justyna Pietrucha, Pan dr Grzegorz Czempik z Firmy Piekary NET oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Bytomia – Pani Stefania Borkowska i Damian Mzyk i Tarnowskich Gór – Magdalena Latacz i Grażyna Jurek. Ciepłymi i miłymi słowami Pani Dyrektor podziękowała za przybycie, które podkreśliły gromkie oklaski zebranych. Szczególnie miło powitała licznie zgromadzonych Studentów - Słuchaczy, w pełni gotowych do podjęcia zadań w nowym roku akademickim.

Brawa na powitanie wzmocnił występ piekarskich Mażoretek z KLUBU „AZARIA” które w pięknych kolorowych strojach w 4-osobowym składzie pojawiły się na scenie. Występy mażoretek z batonami, flagą oraz z pomponami przy akompaniamencie muzyki, wprawiały w zachwyt wszystkich zebranych, którzy podziwiali, zachwycali się i oklaskiwali rytmiczne figury niezmiernie zwinnych, wysportowanych dziewcząt. Prowadząca spotkanie J. Głogowska zachęcała zebranych do oglądania występów Mażoretek, które poświęcają się z całym oddaniem swojej pasji. Ich pokazy są wykonywane z ogromną precyzją i perfekcją, z wyczuciem zespołowym. Znają je widzowie wielu krajach Europy, a jurorzy nie szczędzą pierwszych i czołowych miejsc. Popłynęły podziękowania i duma z ich wspaniałych osiągnięć w reprezentowaniu miasta, regionu, całego kraju i rozsławiania Polski na arenie międzynarodowej.

Tradycyjnym odśpiewaniem hymnu studenckiego GAUDEAMUS IGITUR Jadzia i Jasiu – prowadzący spotkanie, otworzyli 14. rok działalności PUTW.

Z nadzieją i pełnym zapałem oraz dużym zapasem sił i energii wchodzimy w ten nowy rok, wzbogacony o nowe propozycje zajęć i wydarzeń, które przedstawiono na zebraniu organizacyjnym oraz w pisemnej informacji dla każdego słuchacza.

Będziemy pracować na 15 fakultetach. Tematyka wykładów zgodna z podanym harmonogramem bardzo różnorodna i ciekawa z profesjonalnymi wykładowcami.

Na uwagę zasługuje cykl spotkań pod hasłem „Poradnik Seniora”.

Stwarzamy również okazje do świetnej zabawy , wycieczek i wiele innych niespodzianek. Zachęcamy do skorzystania i spędzenia miłych wspólnych chwil.

Również okres wakacji przyniósł dużo wydarzeń, które wpisujemy do naszej kroniki. J. Głogowska została nagrodzona i wyróżniona trzecim miejscem w konkursie literackim pt. „MÓJ ŚLAD w 100-leciu ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI” z mottem ”Przejdą lata i wieki przeminą, pozostaną ślady tamtych dni”, organizowanym przez Krajową Sekcję Emerytów i Rencistów ZNP w Warszawie. Bogaty materiał znalazł uznanie wśród Jurorów i praca znalazła się w pierwszej dziesiątce na ok. 100 prac nadesłanych na konkurs.

Nasze słuchaczki: D, Stróż i A. Kołodziej w aktywnych zmaganiach sportowych na stadionie MOSiRu zdobyły czołowe miejsca w strzelaniu, petanque i disc golfie. Nie zabrakło nas również na Międzynarodowym Festiwalu Gry w Boule w Żywcu, czy senioraliach w Radzionkowie, a A. Kudełko przywiozła brąz z Rozgrywek Piekarskiej Ligi Strzeleckiej.

Spora grupa słuchaczy uczestniczy od czerwca w projekcie „Politechnika Śląska III Wieku.” biorąc udział w ciekawych wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych organizowanych przez Politechnikę w Gliwicach.

Zapraszamy słuchaczy - miłośników sztuki i poezji, na wernisaż wystawy prac naszych kol. z Grupy Plastycznej TĘCZA pt. „ O sztuce niech mówi publiczność...” który odbędzie się dnia 7.10.2019 r. o godz. 17.00 w DDK w Dąbrówce Wielkiej. Grupa Spotkania ze Sztuką rozpoczęła nowy rok w Operze w Bytomiu, zatrzymując „ LATO w wierszach i muzyce”.

J. Baron i A. Kudełko reprezentowali piekarskich seniorów na Plenarnej Sesji Obywatelskiego Seniorów w Warszawie.

W dalszej części spotkania 27. nowym Słuchaczom Pani Prezydent i Pani Dyrektor dokonali uroczystej imatrykulacji i wręczenia legitymacji oraz znaczków UTW przy dźwiękach muzyki, którą na fletni pana i na klarnecie wykonywał Pan Leszek Pniok,

Życzenia, kwiaty i upominki dla Słuchaczy złożyła Pani Prezydent, Pan Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Radny i przedstawiciele utw z Bytomia i Tarnowskich Gór, do których dołączyli wyrazy szacunku i uznania za wkład pracy na rzecz seniorów. Nieustawanie w skutecznej realizacji przedsięwziętych planów oraz wielu kolejnych sukcesów, a w szczególności zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Spotkanie zakończył piękny koncert estradowy w wykonaniu wszechstronnie wykształconej Artystki, Wokalistki, Autorki tekstów, Absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gliwicach. Od lat związana ze scenami operetkowymi, muzyką klasyczna oraz rozrywkową jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

KONCERT PANI BEATY MAŃKOWSKIEJ wniósł na scenę wspaniały klimat, artyzm, cudowną aurę i atmosferę. A słuchającym dostarczył ogromnych uczuć, wspaniałych emocji i wrażeń. Pozostawi w pamięci ekspresję i moc wykonywanych przez Artystkę utworów i Jej talent.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania uroczystości.

 

Opracowała Jadwiga Głogowska