Na stronie

Wiersze z kobietą w tytule...

24 lutego 2019 r. 30. osobowa grupa Słuchaczy Piekarskiego UTW, miłośników poezji i muzyki, spędziła czarowny poranek w Saloniku Poezji i Muzyki Anny Dymnej w sali im. Didura Opery Śląskiej w Bytomiu.

Autorką scenariusza koncertu była prowadząca Salonik Pani Jolanta Niestrój – Malisz. Zaprezentowała niedawno powstały zespół muzyczny, składający się z 6 młodych muzyków, pod kierunkiem skrzypaczki P. Sikorskiej, który wykonał kilka premierowych utworów klasycznych w nowych aranżacjach. 

Niespodzianką okazał się gość specjalny, Pan Zbigniew Stryj – aktor, scenarzysta, reżyser, a przede wszystkim poeta – autor ok. 200 wierszy, wydanych w książce pt. „Wiersze z kobietą w tytule.” Kilkanaście swoich utworów zaprezentował podczas koncertu, czytając na przemian utwory z Panią Jolantą.

Tematem poezji Zbigniewa Stryja jest kobieta, jej życie na co dzień, życie intymne, relacje z drugim człowiekiem, wydarzenia o różnym zabarwieniu uczuciowym. Treścią spotkania była piękna, aktorsko czytana poezja z wyczuciem chwili, w nastroju wesołym i smutnym, poddająca się marzeniom i refleksji w ciszy oraz filozoficznym rozważaniom w skupieniu. Tembr głosu, intonacja zachwycały słuchających.

Zapamiętałam kilka wersów z niektórych utworów.

„... Jestem dyskretnym poetą – sobie opowiadam...”

„...Byłaś i jesteś dla mnie wszystkim...”

„...Wynajęty dom dla nas, dla naszych marzeń...”

„...Okłamać sny, które nie istniały nawet w snach...”

 

Poeta, twórca tych oryginalnych myśli, twierdzi, że kradnie te historie zapisane w wierszach, podczas rozmów z przyjaciółmi, napotkanymi ludźmi w różnych okolicznościach. Uważa też, że smutne historie opisują szczęśliwi ludzie. Salonikowy świąteczny poranek dostarczył nam wiele artystycznych wrażeń. Zapraszam i zachęcam do czytania w wolnej chwili każdego dnia kilku strofek wierszy, będziemy wtedy z poezją za pan brat,wzbogacając i napełniając nasze wnętrza powiewem ciepła i promieniami radości.

Galeria zdjęć. 

Opracowała: Jadwiga Głogowska