Na stronie

Za nami koncert kolęd w wykonaniu chóru "Halka"

„...Jezuniu, pobłogosław nas...”

Takie przesłanie nowonarodzonego Dzieciątka zabrzmiało w jednej z kolęd CHÓRU HALKA z Kozłowej Góry, który Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli ogromny zaszczyt i wielką przyjemność gościć na uroczystym wieczorze kolędowym w dniu 9 stycznia 2019 r. w auli AZS w Piekarach Śląskich. 

W tradycji od początku istnienia PUTW kolędujemy wspólnie z różnymi zespołami, ale Śpiewacy "Halki" wystąpili po raz pierwszy pod batutą Pani Dyrygent Niny Guzy. Chór "Halka" z ponad 100. letnią tradycją, założony przez Franciszka Zająca w roku 1911, upowszechniał śpiew i taniec na niezliczonych koncertach w kraju i za granicą z bogatym zbiorem utworów religijnych, ludowych i świeckich. Czyni to nadal.

Słuchacze uczestniczyli w niezwykłym wieczorze, który był pełen uroku, wielu wspaniałych wzruszeń, uniesień, doznań i przeżyć.

Ponad trzydziestoosobowy Chór prezentował się na scenie w pięknych strojach śląskich. W tonacjach akordowych płynęły kolędy wykonywane sopranem i altem przez Panie oraz tenorem i basem przez Panów, obdarzonych wspaniałymi głosami. Wszystkie ukazywały żłobek w Betlejem, Dzieciątko, Maryję i Józefa, bijących pokłony pastuszków i towarzyszące im zwierzątka. Znane i mniej znane kolędy stworzyły świąteczny koloryt i nastrój, a także zimowy klimat, wprowadzając słuchających w zachwyt subtelnością wykonania, doskonałością, perfekcją i czułością. Niesamowita cisza, taka sama ja w tę kiedyś cichą noc, a potem gromkie brawa po każdej kolędzie, były świadectwem podziwu dla chóralnego zespołu, jego ogromnej pracy, poświęcenia oraz umiłowania, pasji i dużych wokalnych umiejętności. Artystyczne zacięcie, mrówcza praca, piękna aranżacja i kierowanie zespołem od 2003 roku, to zasługa Pani Dyrygent Niny Guzy – absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach.

Podziękowaniem dla Chóru "Halka", który zachwycił pięknym śpiewaniem, ubogacił nasze wewnętrzne przeżycia, a przede wszystkim wywołał pragnienie, aby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia, rozjaśniona światłem wewnętrznym, były gorące i gromkie brawa, kwiaty i życzenia dalszych sukcesów na niwie śpiewaczej.

Na zakończenie, podczas bisowania, Zespół wykonał premierowo piękną kolędę ukraińską.

Galeria zdjęć. 

 

Opracowała Jadwiga GŁOGOWSKA