Na stronie

W świątecznym klimacie

Jak co roku, w grudniu, słuchacze poszczególnych grup fakultatywnych zorganizowali uroczyste spotkania, by wczuć się w klimat nadchodzących świąt. Słodki poczęstunek, drobne upominki oraz moc ciepłych życzeń przybliżają bowiem magię świąt.

Grupa z psychologii szczęścia zorganizowała spotkanie z Mikołajem, który przybył 10 grudnia wraz z elfem i ogromnym koszem prezentów. Słuchacze przenieśli się w czasy swojego dzieciństwa i poczuli emocje z tym związane. Każdy musiał stanąć przed Mikołajem i wysłuchać, co złego zrobił przez ostatni rok. Oczywiście były kary za złe uczynki i nagrody za dobre. Wszyscy bawili się jak dzieci,wśród gwarnego śmiechu i ogólnie panującej radości. Każdy tego dnia zapomniał o troskach i kłopotach, by później w miłej, świątecznej atmosferze biesiadować przy pięknie przystrojonych stołach, na których nie zabrakło ciasteczek i różnych smakołyków. Na koniec wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne.

Z kolei 12 grudnia swoje spotkanie przedświąteczne zorganizowała grupa turystyczna. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury w Piekarach Śląskich Pani Ilona Ogiołda i Pani Barbara Izworska, która przez wiele lat była wykładowczynią, rozbudzając w słuchaczch ciekawość poznawania świata. Obecny wykładowca przygotował piękną prezentację o św. Mikołaju oraz pokazał miejsca, z którymi był związany św. Mikołaj. Wszyscy, jak jedna wielka rodzina, siedzieli przy obficie zastawionych stołach, na których migotały płomienie świec. Po złożeniu świątecznych życzeń, Pani Barbara Izworska przeczytała również kilka swoich przepięknych wierszy o tematyce bożonarodzeniowej, przywołując wręcz smaki i zapachy Bożego Narodzenia. Za zorganizowanie tak pięknego spotkania grupa słuchaczy dziękuje Pani Irenie Dyszy i Lidii Olszowskiej.

Grupa Nordic Walking również przygotowuje się już do świąt. Pamiętając, że przejedzenie to częsty problem grudniowego okresu, postanowili zadbać o formę w pięknej, białej scenerii.

Z kolei 14 grudnia uczestnicy „Spotkań ze sztuką” spędzili miły i wzruszający wieczór, podczas którego królowała proza, poezja oraz kolęda. W trakcie spotkania, przy blasku świec i zapachu choinki, uczestnicy wysłuchali różnych przysłów o grudniu, związanych ze św. Barbarą, św. Łucją, Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia, Starym i Nowym Rokiem. Wysłuchano także fragmentów drugiego tomu „Chłopów” Władysława Reymonta o pojawiającej się gwieździe wigilijnej, wigilii w chałupie Boryny, bezdomnym, pukającym do drzwi oraz pasterce. Porównywano to, co z tej tradycji zostało nam do dziś, odśpiewując wybrane kolędy. A wszystko po to, aby złożyć sobie serdeczne życzenia i podzielić się opłatkiem. I znów kolejny rok czekać na wigilijną gwiazdkę i Maleńką Miłość, które niechaj niosą nam radość, szczęście, nadzieję i pokój.

Również 14 grudnia 2018 r. słuchaczki grupy plastycznej "Tęcza" w przedświątecznym gwarze znalazły czas na spotkanie, aby przy dobrej kawie i wspaniałym serniczku podsumować wydarzenia całego roku. W sympatycznej, miłej i prawie rodzinnej atmosferze wspominały, co dobrego się wydarzyło. Nie obyło się bez przekazywania przepisów na potrawy świąteczne, tradycyjne, ale również te nowoczesne. I jak to bywa w okresie przedświątecznym, czas nie pozwolił na dłuższe biesiadowanie, bowiem w domu czekały obowiązki. 

Galeria zdjęć.