Na stronie

"Szlakiem Donnersmarcków" - zajęcia plenerowe

25 października odbyły się zajęcia plenerowe pn. „Historia Donnersmarcków”. Edward Wieczorek - kierownik regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach, oprowadził słuchaczy PUTW po zakątkach parku w Świerklańcu, przybliżając jednocześnie jego historię. Mimo przelotnych opadów deszczu, frekwencja była naprawdę duża.

Podczas spaceru podziwialiśmy stuletnie dęby, kasztanowce, sosny wejmutki i wiele innych starych drzew. Park w stylu francuskim dopełnia Pałac Kawalera, a właściwie Rezydencja rodu Donnersmarcków w stylu neobaroku francuskiego.

Przepiękny budynek, wybudowany w latach 1903 – 1906, bywał odwiedzany m.in. przez cesarza niemieckiego Wilhelma II. Obecnie, na czas remontu świerklanieckiej szkoły podstawowej, w pałacu odbywają się zajęcia dydaktyczne.

Drugi, nieistniejący już pałac, zwany „Małym Wersalem”, mogliśmy oglądać tylko na zdjęciach. Z dawnej architektury, zachowały się jedynie cztery, przepiękne rzeźby walczących zwierząt i fontanna „Trzy gracje” Emmanuela Framieta.

Podczas wspólnego spaceru, zwiedziliśmy również neogotycki kościółek. W jego wnętrzach wysłuchaliśmy kompozycji Bacha. Organista pokazał nam także kaplicę grobową rodu Henckel von Donnersmarck.

Po dawnym zamku piastowskim, w którym wg opowiadań straszył duch „Białej Damy”, też zostały już tylko zdjęcia. Zamek, otoczony niegdyś fosą, spłonął w 1945 roku, a jego ruiny wysadzono w powietrze w latach 60-tych XX wieku. Przyczyną wysadzenia, była prawdopodobnie, ogólnie panująca niechęć do niemieckich przodków - ze śląskiego krajobrazu chciano wymazać wszelkie relikty przeszłości.

Musimy przyznać, że dla wszystkich była to ciekawa i owocna lekcja regionalnej historii.

 

Opracował: Jan Baron