Na stronie

Wykład

„Jak starzeć się pomyślnie, aktywny senior – dla siebie, rodziny i społeczeństwa” - to już kolejny wykład projektu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pt. „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej”. Prelekcja dr nauk o kulturze fizycznej, Pana Andrzeja Knapika była szczególnie interesująca dla wszystkich słuchaczy Uniwesytetu Trzeciego Wieku.

„Starość ma te same apetyty co młodzi, tylko nie te same zęby” - przytoczone na wstępie słowa satyryczki, Magdaleny Samozwaniec rozbawiły wszystkich. Żyjemy co raz dłużej, trudno się z tym nie zgodzić. Każdy etap naszego życia wynika z poprzedniego. Mamy tendencje do kontynuowania swoich nawyków żywieniowych, przyzwyczajeń higienicznych, aktywności itd.

Zadaniem „późnej starości” jest przystosowanie się do spadku sił fizycznych, pogodzenia się ze śmiercią współmałżonka, dostosowanie warunków bytowych do własnych potrzeb oraz utrzymywania stosunków towarzyskich z ludźmi rówieśnikami.Właśnie w tej kwestii bardzo pomocny może okazać się nasz piekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Starzeć możemy się zwyczajnie i pomyślnie. Oznacza to między innymi posiadanie oparcia w rodzinie, utrzymanie sił witalnych, dobry nastrój, sprawność fizyczną i niezły statut materialny. Ważna jest ”aktywizacja w zgodzie ze sobą i światem zewnętrznym” to już cytat Pani dr Moniki Kornaszewskiej-Polak. Największym zagrożeniami pomyślnego starzenia jest biologia - spadek wydolności fizycznej, choroby przewlekłe i izolacja społeczna. Warto pamiętać, że nasze pomyślne starzenie się jest ważne dla nas samych, rodziny i społeczności. Decydującym czynnikiem zdrowia jest styl naszego życia. Jeśli lekarz mówi nam, że mamy się oszczędzać to nie znaczy, że mamy położyć się do łóżka. Kinezjofobia to lęk przed ruchem i aktywnością fizyczną. To właśnie on często staje się przeszkodą, z którą muszą zmierzyć się seniorzy. Dlatego musimy uczyć się dbania o siebie. Aktywność fizyczna, dieta oraz odpowiednia precepcja stresu - to priorytety. Codzienne wyjście z domu, pod byle jakim pretekstem jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Jeśli to możliwe, nie korzystajmy z transportu i róbmy wszystko w tempie odpowiednim dla siebie. Dbajmy o ruch w naszych stawach i zapobiegajmy ich sztywności.

Na koniec dr. Andrzej Knapik przedstawił kilka przykładów ćwiczeń dla aktywnych seniorów:

  • Ćwiczenia wytrzymałościowe
  • Kijki Nordic Walking - 20 minut 2-3 razy w tygodniu
  • Ćwiczenia siłowe
  • Siłownie na powietrzu - 2 razy w tygodniu
  • Ćwiczenia rozciągające codziennie od 5 do 10 minut.

                                                                                           Sporządził Jan Baron