Na stronie

Koncert

„ Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
każdy dom i każdego z nas.
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
niosą wszystkim betlejemski blask ! „


Takiego pięknego przeżycia doznali Słuchacze Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na uroczystym koncercie kolęd w dniu 10 stycznia 2018 roku w auli Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich. Usłyszeliśmy i podziwialiśmy kolędy oraz pastorałki z bardzo dawnych czasów i te śpiewane i znane obecnie.
A wszystko to za sprawą Chóru „DABRÓWKA” z piekarskiej dzielnicy Dąbrówki Wielkiej pod batutą Pani Joanny Klajnowskiej – Pełka.
Pani Dyrygent przedstawiła krótką historię zespołu, który został założony jako Towarzystwo Śpiewacze im. „Dąbrówki” 12 listopada 1911 r, Chór występuje w strojach ludowych tego regionu, a w jego repertuarze pieśni religijne i świeckie. O wysokim poziomie artystycznym świadczy fakt, że artyści występują w wielkich miastach Polski i Europy. Uświetniają uroczystości kościelne, zwłaszcza święta. Największym powodzeniem cieszy się koncert kolęd. Miłośnicy chóru przychodzą na występy całymi rodzinami, bo też cały zespół jest małą „Wielką Rodziną.” Zespół występuje a capella.


Zaproszeniem do wysłuchania koncertu były słowa kolędy: „Przybądźcie z tą wiarą i miłością....”. Cała sala włączyła się w kolędowanie w zgodnym chórze śpiewając „Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi.” Pięknymi akordami płynęły kolędy o promienistym blasku gwiazd, które w tę jedną jedyną noc, lśnią nad Betlejem w ciemną noc i wsłuchują się w słowa „Lulajże Jezuniu, moja perełko.”, a pastuszkowie grają i radośnie śpiewają, bo ...”
|z narodzenia Pana dzień dziś wesoły...” Do żłobka pośpieszają Mędrcy Świata – Monarchowie, którzy wyznaczają nam drogę naszego życia i trwania. „A tu Komu grają \i śpiewają ….”wspaniałe soprany, alty, tenory i basy, wydobywające się z piersi dąbrowskich artystów. Świąteczny nastrój zimowy wprowadziła piosenka „Pada śnieg” oraz arcy wykonanie i niesamowite brzmienie „Bębenka”, które niezmiernie zachwyciło i wzruszyło Słuchaczy, czemu dały wyraz rzęsiste oklaski. Występ zakończyła przepiękna kolęda „Cicha noc, święta noc”, którą każdy z Nas nosi głęboko w swoim sercu.

Koncert kolęd był jeszcze jednym dowodem na to, że Święto Bożego Narodzenia niesie ze sobą pewną tęsknotę i tak wiele czułości, tyle poruszających nas uczuć, wzruszeń, ciepła, miłości i radości. A wszystko to dlatego, że przywraca naszym oczom obraz kruchej Dzieciny. Szukamy w tej tęsknocie i piękna, i niewinności, kruchości istnienia i opieki, jakiej się ona domaga. A równocześnie dajemy miłość, której od na wszystkich oczekuje. Św. Jan Paweł II powiedział: „ Jeśli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym.” Niechaj te słowa będą przesłaniem w naszym życiu.

Podziękowaniem dla Chóru „Dąbrówka”, który zachwycił pięknym śpiewaniem, wzbudził wiele wzruszeń, ubogacił nasze wewnętrzne przeżycia, a przede wszystkim wywołał pragnienie, aby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia rozjaśniona światłem wewnętrznym, były gorące brawa, kwiaty i życzenia dalszych sukcesów na niwie śpiewaczej.

Opracowała Jadwiga GŁOGOWSKA