Na stronie

„ BEZPIECZNY SENIOR”

Pod takim tytułem odbyło się spotkanie Słuchaczy Piekarskiego Uniwersytetu III Wieku z funkcjonariuszami Piekarskiej Komendy Policji w dniu 18 października 2017 roku w auli AZS. Oficer prasowy KMP w Piekarach Śląskich st. sierżant Dariusz Dobrzański, dzielnicowi : sierż. szt. Krystian Małota i mł. asp. Dominik Pyrsz i mł. asp. Łukasz Świerkowski. Szeroko omówili zagadnienia, dotyczące bezpieczeństwa osób starszych mieszkających na terenie naszego miast, w tym m.in.:
Jak ustrzec się przed oszustami!, Rola dzielnicowego, Mapa zagrożeń Piekar Śl. i okolicznych terenów. Potencjalni oszusci opracowują różne metody działania, takie jak : na wnuczka, na policjanta, na pracownika energetyki, na kominiarza czy hydraulika. W związku z tym nękają nas telefonami, pukają do domów. Przestrzegano więc słuchaczy, aby przerywać takie rozmowy.
Jesli istnieje możliwość, powiadomić policję z innego telefonu. Nie wpuszczać również nikogo obcego do domu. Dużą ostrożność należy również wykazać w czasie internetowych operacji bankowych. Przede wszystkim nie wysyłać skanu dowodu osobistego.


Komenda naszej policji uruchomiła nowe narzędzie pracy. Jest to aplikacja w internecie pod nazwą „MOJA KOMENDA”. Dzięki niej można napisać maila, akcja policji uruchomiona zostanie znacznie szybciej. Bardzo ważny jest szybki kontakt z dzielnicowym, który porusza się po danej dzielnicy pieszo lub samochodem. Każdy dzielnicowy opracowuje plan działań priorytetowych, chce znać genezę problemów w miejscu swojej pracy. Ważne jest posiadanie jego numeru telefonu służbowego przez mieszkańców dzielnicy.
Opracoana również została Krajowa mapa zagrożeń. Jej znajomość przyniesie większe możliwości bezpieczeństwa. Każde zagrożenie zgłaszać do KMBZ.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele policji omówili zbliżającą się Akcję „ZNICZ”, prowadzenie pojazdów przez kierowców pod wpływem alkoholu, widoczność pieszych wieczorami na drodze, opiekę nad zwierzętami. Na uwagę zasługuje bardzo dobry kontakt obecnych na spotkaniu słuchaczy, o czym świadczyły liczne pytania i problemy związane z bezpieczeństwem na osiedlach, parkingach, informacjami u dzielnicowych. Sprawa palenia śmieci w okresie grzewczym należy do pracowników Straży Miejskiej.
Myślę, że wiele problemów związanych z bezpieczeństwem znalazło rozwiązanie w czasie tej owocnej dyskusji.
Oklaski i kwiaty były podziękowaniem dla miłych gości w mundurach policyjnych za udział w tak ważnym dla nas spotkaniu.

Opracowała J. Głogowska

4 6 7 10