Na stronie

Echa Artystycznego Festiwalu Twórczych Seniorów w Warszawie

Zakochani w festiwalu z różnych stron kraju podążają tłumnie,
bo festiwal ten ma duszę, a to brzmi najszczerzej i najdumniej.
Otwiera każdemu okno, jak co roku zakwita nowy kwiat,
bo najpiękniejszy z drugiej strony zamkniętych okien
jest inny świat !

( fragm. z wiersza J. Głogowskiej pt. „Śpieszmy w podzięce...”

W dniach 19 – 21 czerwca 2017 roku odbywał się w Warszawie X Festiwal Juwenaliów III Wieku. Wzięło w nim udział 3 500 uczestników – Seniorów z całej Polski, działających na terenie uniwersytetów III wieku, domów i ośrodków kultury, stowarzyszeń oraz osoby zgłoszone indywidualnie. Na scenach Teatru Palladium, Scenie Klubu Hybrydy i Scenie Ośrodka Kultury w Białołęce prezentowało swój dorobek artystyczny 180 zespołów
w kategoriach: teatr, taniec i muzyka. Ponadto jurorzy oceniali ponad dwieście prac z kategorii literatura: prozę i poezję. Należy podkreślić olbrzymią skalę prezentowanej twórczości i działalności, bogaty repertuar teatralny, kabaretowy, muzyczny a także zjawiskowe stroje i niesamowity wigor, wdzięk, urok i czar występujących.
Byliśmy świadkami niezwykłej radości, wielkiego zaangażowania, którym towarzyszyły okrzyki, śmiech, aplauz i niekończące się brawa wszystkich widzów. W tym przepięknym festiwalu nie zabrakło również naszych zespołów.W kategorii : Taniec wystąpił 10 osobowy zespół „ALE BABKI”, który na scenie w Białołęce zaprezentował taneczną inscenizację pt. „Moje życie”przygotowaną pod kierunkiem Pani Anny Majer. Precyzja i ciekawe ujęcie tematu zostały nagrodzone mocnymi brawami. W kategorii : Muzyka 3 utwory, m.in. „Dzieweczko ze Śląska”, wyśpiewał zespół wokalny pod batutą Pani Moniki Woleńskiej. Widzowie w Klubie Hybrydy przyjęli występ z wielkim aplauzem. Znalazł on również uznanie Jurorów muzycznych, którzy przyznali naszemu zespołowi WYRÓŻNIENIE w kategorii; chóry. W kategorii ; literatura swoje utwory zgłosiła Jadwiga Głogowska. Były to : „Śpieszmy w podzięce” w dziedzinie poezji i „Mojej Warszawie....”. Dytyramb na cześć stolicy - w dziedzinie prozy. Ponadto J. Głogowska zaprezentowała w kategorii : Muzyka – Soliści piosenkę pt.” Serenada Schuberta.” Za jej wykonanie otrzymała WYRÓŻNIENIE specjalne, a jurorzy podkreślili najpiękniejsze sceniczne przedniojęzykowe „Ł” oraz kostium, w którym wystąpiła. Cała grupa naszego UTW kibicowała występującym koleżankom i kolegom.

Imprezę X Warszawskich Juwenaliów III Wieku przygotował wraz z całym zespołem i poprowadził Pan Bartłomiej WŁODKOWSKI – Prezes Fundacji AVE i Członek Mazowieckiej i Warszawskiej Rady Pożytku. Uczestnicy X Juwenaliów oklaskiwali również koncerty – niespodzianki, w których wystąpili : Pan Jacek WÓJCICKI - piosenkarz znany w całej Polsce, Zespół Ludowy z Cieszyna- laureat nagród na Juwenaliach oraz soliści operetki warszawskiej i gliwickiej.
Zabawa była przednia, atmosfera wspaniała, wrażenia niezapomniane. Serdecznie dziękujemy Pani Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Sławie Umińskiej-Duraj oraz Pani Dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury w Piekarach Śląskich, Ilonie Ogiołda wraz z zespołem pracowników, dzięki którym wyjazd był możliwy i owocny.

Opracowała Jadwiga Głogowska