Na stronie

Podróże, to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi

                                                      ?Podróże, to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi.?

     Mottem Pani mgr Katarzyny Irzeńskiej ? prelegentki wykładu dla słuchaczy Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 16 marca 2016 r.  były słowa: ?Nie podążaj tam, gdzie wiedzie ścieżka. Zamiast tego pójdź tam, gdzie jej nie ma i wytycz szlak.?                                            

    I właśnie na przykładzie taniego podróżowania: 3 ? dniowego wyjazdu na weekend do PARYŻA , Pani Irzeńska  argumentowała swój pobyt w stolicy Francji. 

    Wycieczka  powinna się zmieścić w kosztach budżetu 700,00 ? 800,00 złotych.

 

 

Dalsze argumenty to:

- wyszukiwać w serwisach lotniska najtańszych ofert biletowych na przelot samolotem, 

- wykorzystywać bezpłatny bagaż osobisty, zabierając ze sobą funkcjonalny ubiór na każdy dzień, lekkie kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe, ręczniki szybkoschnące, lekkie buty oraz skondensowaną żywność i kosmetyki w małych ilościach, plastikowe sztućce.

- pokusić się zanocować w hotelu za 20 euro, a znaleźć taki można nawet o 15 min. drogi od Centrum Paryża,

- zaopatrzyć się w saszetkę na pas, gdzie chowamy dokumenty i pieniądze,

- przestudiować dokładnie przewodnik po mieście i według niego zaplanować dokładnie każdy dzień pobytu,

- podróżować metrem, bardzo szybkim, tanim i bezpiecznym środkiem komunikacji miejskiej spisując nazwy i licząc przystanki, aby uniknąć pomyłek, kupić bilet na kilka dni,

- zrezygnować z pobytu w LUWRZE na rzecz Galerii obrazów w pobliskim muzeum z    przepiękną panoramą świata,

- Wieżę Eiffla można zobaczyć z każdej części miasta, zrezygnować z kolejki do niej, a zobaczyć ją bardzo efektowną w nocy,

- zaleca się zwiedzenie Katedry Notre Dame , Łuku Triumfalnego, Bazylikę Sacre-Coeur,  dzielnicę artystów, Plac Pigalle, Cmentarz Montmartre z 20 000 grobów,(grób Edit Piaf), Centre Georges Pompidou, Pola Elizejskie oraz Moulin Rouge (Czerwony Młyn) ? kabaret położony w dzielnicy czerwonych latarni, gdzie tańczy się kankana,

- zwiedzać i odpoczywać przy fontannach, być na targach staroci, podziwiać stacje metra ? prawdziwe dzieła sztuki, itp., itd.,.

      W Paryżu może zakochać się każdy. Znaleźć ścianę z napisem KOCHAM CIĘ w kilkudziesięciu językach i zatrzymać w pamięci Paryż na zawsze.

   Kilkakrotnie , omawiając weekendowy wypad do Paryża, Pani Katarzyna podkreślała słowa: trzeba do wszystkiego podchodzić logistycznie.

 

 A ja dodam: ?podróżnik, który nie potrafi obserwować, czuje się jak ptak pozbawiony skrzydeł.?.Uczmy się więc języków obcych, korzystajmy z map, przewodników, bacznie zapamiętujmy wykłady z fakultetu turystyki i rekreacji, a świat otworzy nam swoje bramy.

 

  Opracowała : Jadwiga GŁOGOWSKA