Na stronie

? NIECH ŻYJE BAL !?

          Zabawa karnawałowa na naszym UNIWERYSTECIE TRZECIEGO WIEKU to już dziesiąty bal słuchaczy.  Uczestników spotkania serdecznie powitali prowadzący: Krystyna Golis i Jan Baron, a szczególnie zaproszonych gości w osobach: Prezydenta Miasta - Panią Sławę Umińską-Duraj, Naczelnika Wydziału Edukacji ? Pana Marka Kapicę , Honorowych członków PUTW: Pana Stanisława Korfantego z Małżonką, Panią Marię Wojszczyk oraz Dyrektorów,  z którymi współpracujemy od lat: Panią Annę Krzeszowiak i Panią Iwonę Giza.

         Ubiegłoroczna biesiada nieco różniła się od poprzednich, wzbogacona o dodatkowe elementy w postaci  występów, pokazów, prezentacji grup fakultatywnych, co spotkało się  z dużym przyjęciem. Podobnych atrakcji nie zabrakło i tym razem.

        W holu przed wejściem na salę przygotowano wystawę fotograficzną pt. ?SENIOR DAWNIEJ I DZIŚ?, prezentując zdjęcia naszych słuchaczy w dawnej i aktualnej odsłonie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, stwarzając okazję do wspomnień, chwili refleksji, okazję z myślami do powrotu w odległe nieraz czasy, kiedy to moda była inna, fryzury bywały fantazyjne, a nasze otoczenie wyglądało zupełnie inaczej.  W tym konkursie jury wyróżniło dwa zestawy zdjęć. Wśród pań nagrodę otrzymała słuchaczka p.Bożena Goj,    a wśród panów Jerzy Sier .

       Swój bogaty dorobek w I semestrze zaprezentowały grupy ?Foto-Akademii? oraz ?Rękodzieła? pod kierunkiem p. Romana Harbuz  i p. Barbary Siudak Na portretach oraz kwiatach  można było z przyjemnością zawiesić oko, a dotknąć oryginalnych i bardzo kolorowych  ozdobnych przedmiotów zgromadzonych na stoliku.

       Na stanowisku ezoterycznym już po raz drugi wróżka ?JOWITA? przenosiła odważnych      w świat magii, przepowiadając im przyszłość.

        Całą zabawę uświetnił zespół muzyczny ?NAS TROJE? w składzie: Franciszek Kamiński oraz Bracia Neumanowie, którzy rozpoczęli bal pięknymi nastrojowymi piosenkami,  a które zapraszały uczestników do tańca. Od pierwszej chwili aż do końca balu nie zabrakło tańczących. 

        Prezentacje grup fakultatywnych  rozpoczęły się od ?Psychologii szczęścia?.  Reprezentowała ją Jadwiga Głogowska. W przesłaniach z ?Listów  do AJ? wypływała tematyka tych zajęć, skupiając się na życiu, osobowości, uczuciach i relacjach międzyludzkich. Głębokie przesłanie: zakochaj się w życiu, dominowało w treści listu.  Podkreśliła je również piosenka pt. ?Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale?. Razem z Jadzią refren śpiewała cała sala, wracając wspomnieniami do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Grupa języka angielskiego zaprezentowała scenkę pn. ?Rozmowa z podróżnikiem?, a prowadząca zajęcia P. Marta Fedyniszyn, wykonała z dużym smakiem i profesjonalizmem piosenki: w j. polskim ?Czas nas uczy pogody? oraz na bis w j. angielskim: ?Cheek to cheeck?. Bardzo udanie i z dużym wdziękiem słuchacze ?Tańca towarzyskiego? poruszali się na scenie w rytmie jive , przygotowanym pod kierunkiem P. Aleksandry Szpetnar. Dowcipy w scenkach z codziennego życia przygotował zespół  z j. niemieckiego . Sytuacje, w których słowa mają podobne brzmienie w gwarze śląskiej i w języku niemieckim doprowadzają do śmieszności i niezrozumienia . Dlatego apelujemy, aby dokładnie uczyć się języków, które są do naszej dyspozycji na utw. Dowcipnisie wypadły perfekcyjnie.

      Rewelacją występów stali się Bracia zakonni: Izydor, Gerwazy i Nikodem, którzy zahipnotyzowali nas swym kunsztem w pieśniach z gatunku Chorał gregoriański. Piękne brzmienie chorałów, snujące się dymy, palące się świece i płonące lampiony oraz strój i gesty Braci stworzyły niesamowity i niepowtarzalny nastrój, czego dowodem były gromkie oklaski. 

     Możliwość wirtualnego zwiedzania prawie wszystkich krajów świata od 10 lat mają słuchacze najliczniejszej grupy na utw ?Turystyka i Rekreacja? . Ale zwiedzanie najciekawszych zakątków naszego kraju jest w zasięgu ich ręki. ?Kartkówka z geografii? to zadanie dla uczestników balu, którą przeprowadziła starościna grupy.  A w niej zabytki i legendy Paryża , Torunia, Piekar Śląskich . Wypadła dobrze, ale z dużymi emocjami. Nasi nauczyciele  geografii byli więc mistrzami w swym przedmiocie. Dobrze, że czasy kartkówek mamy za sobą.

     ?Taniec zwycięstwa? w wykonaniu grupy gimnastyczno ? pilatesowej  zakończył pokazy fakultetów. Czar, powab, rytmiczność,  równość i różnorodność wykonywanego zestawu ćwiczeń, był wspaniałym efektem ich sportowych zmagań na zajęciach. Śmiało mogą konkurować na zbliżających się IX. Juwenaliach Seniorów w Warszawie.

      Wydawałoby się, ze zabrakło czasu na wspólne tańce. Nic podobnego! Orkiestra przygrywała niestrudzenie i prawie bez przerwy. A uczestnicy tworzyli koła, kółeczka, pary, wężyki.   Ze śpiewem i z przytupem oraz z niestrudzoną werwą wywijali na parkiecie. Zabawa była przednia. Radość, uśmiech na twarzach, niesamowity wigor, były świadectwem pięknej i niepowtarzalnej atmosfery, która nieustannie towarzyszyła uczestnikom. 

       Finałem balu był wybór najciekawszego, najpiękniejszego i najzabawniejszego  stroju.  I tak : wyróżnienia otrzymaly: p. Bernadeta Ogiołda (czerwony kapturek), p. Maria Pyżlak (Minionek), nagrodę za III miejsce- p. Ryszard Najta (tajemniczy dżentelmen), II miejsce ? p. Anna Kudełko ( groźna pantera,)  I miejsce ? p. Stefania Boryczka  w stroju uczennicy pierwszej klasy z dawnych lat. Ukoronowaniem konkursu była piosenka Pt. ?Ćwierkają wróbelki?, odśpiewana przez Stefcię i wszystkich uczestników balu z wielkim sentymentem, ze łzami w oczach i drżącym głosem. Szkoda, że wypadła z programu dzisiejszej szkoły, a taka jest piękna!

       Pani Prezydent  Sława Umińska ? Duraj  gratulowała wszystkim członkom P UTW za wspaniały bal, piękną atmosferę, niespożyte siły, a przede wszystkim za ogromny trud włożony w przygotowanie tak  bogatego w treści i formie  oraz niepowtarzalnego i uroczystego  balu.

        Rzeczywiście. Był to prawdziwy BAL. BAL NAD BALE!!! 

Opracował:. J. Głogowska