Na stronie

"Wszystko zaczyna się po sześćdziesiątce"

 ??Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu.?

                                                (Benjamin Franklin)

Znane nam już stwierdzenie Prezydenta USA Benjamina Franklina  było mottem wykładu  ks. dr hab.  Pawła SOBIERAJSKIEGO pod tytułem : ?Wszystko zaczyna się po sześćdziesiątce. Blaski i cienie jesieni życia.? Wykładowcy towarzyszyła pianistka Pani dr Mirella Malorny ? Konopka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykładowcą jest ks. dr P. Sobierajski.

Przebieg wykładu był dużą niespodzianką dla uczestników. Składał się z trzech części.

 

W pierwszej usłyszeliśmy pieśni oratoryjne w wykonaniu ks. P. Sobierajskiego przy akompaniamencie utworów muzycznych w wykonaniu Pani Malorny. Były to: ?Ave Maryja? w j. włoskim oraz ?O Matko, coś jest w niebie? i ?Matko z Piekar Śląskich.? Miały one charakter adwentowy.  Również w tej części pojawiły się piękne pieśni malowane dźwiękiem z polskiego repertuaru do utworów Jana Kasprowicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Teofila Lenartowicza. Znane nam utwory: ?Mów do mnie jeszcze?, ?Nigdy nie powróci już?, ?Rosła kalina?. Pierwsza cześć zakończyła się arią ?Graj Cyganie? z operetki I. Kalmana ?Hrabina Marica?.

Druga część prelekcji obfitowała w wiele stwierdzeń, porad, scen humorystycznych na ekranie multimedialnej prezentacji. 

Emerytura to okres trwający ponad 20 lat i więcej. Nie można tego czasu zmarnować, przespać, przecierpieć, przepić.  Trzeba się uczyć życia, bo ta lekcja będzie nam najbardziej potrzebna w przyszłości. Nie poddawajmy się szkodliwym mitom, że to czas więdnięcia, początek końca , galopująca starość, schody w dół, dom-szpital-cmentarz. Nic błędniejszego. Uwierzmy, że emerytura to najdłuższe wakacje i nowe hobby! 

Podstawą rozwiązania problemów  może być dla nas odkrywanie talentów, rzeźbienie siebie, wychodzenie z cienia, trzymanie swojego steru życia, dbanie o siebie, rozwijanie swoich zainteresowań, nie bać się podejmowania nowych zadań.  Każdy z nas musi wiedzieć, kiedy chce zejść ze sceny niepokonanym. Mamy więc cele do zrealizowania w postaci: działamy społecznie, twórczo, duchowo, działamy wychowawczo, mamy przyjaciół, z którymi nam wesoło, widzimy piękno wokół i widzimy piękno w sobie.

?NIE DODAWAJ LAT DO ŻYCIA, DODAWAJ ŻYCIA DO LAT?.

Nasze spotkanie zakończyły piosenki na dobranoc.  Włoska piosenka : ?Mamma son tanto felice? oraz próba chóru zebranych na sali słuchaczy z arią : ?Funiculi, Funicula?, którą wykonuje 3 sławnych Tenorów , a których na wykładzie ?pokonał? ks. Paweł Sobierajski i nasz chór śpiewem i klaskaniem a orkiestrę filharmoniczną zastąpiła fantastycznym i  ujmującym  wykonaniem   wspaniała artystka Pani Mirella Malorny ? Konopka. 

Serdecznie dziękujemy!

Opracowała:J.Głogowska