Na stronie

"Spotkania z ciekawymi ludźmi " Kama Kowalewska - Kulawinek

 

Z cyklu : „SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI....”

 

W nowym roku akademickim na naszym Uniwersytecie III Wieku pojawiła się nowa propozycja wykładów tj. cykl spotkań z ciekawymi ludźmi.

Zaproszenie na pierwsze spotkanie z tego cyklu w dniu 20. X. przyjęła Pani KAMA KOWALEWSKA – KULAWINEK, polska aktorka filmowa i teatralna.

Pani Kama urodziła się w rodzinie artystów. Jest córką Pana Sławomira Kowalewskiego – założyciela i basisty Zespołu Muzycznego TRUBADURZY.

Dzieciństwo spędziła w rodzinnej Łodzi, gdzie ukończyła Szkołę Muzyczną im. St. Moniuszki w klasie fortepianu. Już w wieku 5 lat została dziecięcą piosenkarką. Zasłynęła wykonywaniem między innymi piosenek pt. „Zielone ufoludki oraz Moja fantazja.” Oczywiście piosenki przygotowywała pod okiem bardzo wymagającego Taty. W wieku 13 lat zadebiutowała w filmie Macieja Dejczera pt. „300 mil do nieba” w roli Elki. Jest też absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Obecnie Pana Kama mieszka w Kaliszu, gdzie do 2017 roku jako aktorka występowała na deskach scenicznych Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w tym mieście. Zostawiła Warszawę i Łódź dla tego pierwszego miasta Piastów, słynnego z wyrobu fortepianów. Kalisz w oczach aktorki jest dziś pięknym, spokojnym miastem, gdzie można realizować swoje plany i spełniać życiowe marzenia. A w Jej wspomnieniach zostały role Ani w „Wiśniowym sadzie, Alicji w Krainie Czarów, Jessici w Kupcu weneckim” i wiele innych.

Słuchacze UTW z wielkim zainteresowaniem i z zadziwieniem przyjmowali opowiadanie miłego Gościa o kastingach, gdzie pokonywała rywalki i zdobywała główne role. Sama nie dowierzała, że osiągnie cel, słysząc niejednokrotnie, że jest za mała, że musi się jeszcze wiele nauczyć. Uczyła się więc i wspinała się na coraz wyższe szczeble. Pracowała z wielkimi Aktorami: Anną Dymną, Beatą Tyszkiewicz, reżyserką Agnieszką Holland. Wspomniała też o prawdopodobnej propozycji Andrzeja Wajdy do roli Zosi w „Panu Tadeuszu”. Z humorem opowiadała, że nie zakodowała tej inicjatywy reżysera.

Myślę, że w swoim życiu kierowała się rozsądkiem, bo wiedziała, że ...ważne jest wiedzieć, kiedy wejść na scenę, ale jeszcze ważniejszy jest odpowiedni moment zejścia z tej sceny...” Dlatego różne okoliczności spowodowały, że ukończyła studia podyplomowe na wydziale socjologiczno -ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Od 5 lat Pani Kama pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia indywidualne i grupowe, oparte o rozwój osobisty i emocjonalny. W tej dziedzinie spełnia się również z wielkim pożytkiem. Uważam, że w dobie obecnej jest to wspaniała forma pomocy zarówno dzieciom jak i ich rodzinom. Brawo Pani Kamo!!!

Atmosfera spotkania z Panią KAMĄ KOWALEWSKĄ – KULAWINEK była wspaniała. Słuchała z wielkim zainteresowaniem, co o sobie mieli do powiedzenia nasi Uczestnicy. Podkreśliła,że obecność i aktywność na UTW przyniesie nam wiele korzyści. Oklaski i duże ożywienie Słuchaczy oraz kwiaty były gorącym podziękowaniem za wspaniałe, przemiłe i radosne spotkanie.

 

Opracowała : Jadwiga GŁOGOWSKA, 20 PAŻDZIERNIKA 2022

 

GALERIA