Na stronie

”LIZYSTRATA CZYLI STRAJK KOBIET” przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru „Trema” BUTW.

Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz rozpocznij to.

Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię...”

 

Niechaj tym przesłaniem poety Johanna W. Goethego kierują się wszyscy twórcy kultury i sztuki nawet w najmniejszych jej wydaniach.

Dnia 13 listopada w auli AZS dla zebranych Słuchaczy Naszego Uniwersytetu III Wieku gościnnie wystąpił Zespół Artystyczny z Bytomskiego UTW pod nazwą „Teatr TREMA”. Grupę prowadzi Pani Beata Ziaja. Uczestniczy w niej ok.16 członków. Teatr Trema ma w swoim repertuarze wiele sztuk, bo działa od 5 lat i wystawia je również w ościennych zaprzyjaźnionych Uniwersytetach III Wieku.

Na scenie AZS zaprezentował fragmenty komedii Ateńczyka Arystofanesa, napisanej w roku 411 p.n.e. podczas II wojny peloponeskiej. A jej tytuł brzmi : „LIZYSTRATA -STRAJK KOBIET”. Komedia napisana prawie dwa i pół tysiąca lat temu, przerabiana była na operetki i musicale, a nawet uwspółcześniane. Temat utworu pikantny, wesoły, ktoś może ocenić, że nawet niemoralny. Mężatki ateńskie zastrajkowały. A strajk objął zakres i charakter pełnienia obowiązków małżeńskich. Postanowiły one odstawić swoich mężów od łoża do czasu zaprzestania wojny i zawarcia pokoju. I to im się udało.

W czasie występów bawiliśmy się świetnie, bo wszystkie niedomówienia, symbole, aluzje były bardzo dowcipne. Podziwialiśmy Nasze Koleżanki i Kolegów za wdzięk, szyk, piękne słowo na scenie i oryginalne antyczne stroje, dodające urody aktorom. Całość wspaniale wyreżyserowana. Specjalne uznanie dla Kol. Marii Mróz za piękny głos i oryginalność w prezentowaniu greckich pieśni.

Podziękowaniem dla całego zespołu były kwiaty złożone na ręce Pani Reżyser i wielkie brawa i uznanie za odwagę, wytrwałość i trud wniesiony w przygotowanie sztuki teatralnej.

Dziękujemy!!! Słuchacze PUTW

 

 

Opracowała Jadwiga Głogowska